piątek, 22 czerwiec 2018 09:14

Rozliczenia VAT związane z handlem złomem

Organy skarbowe bardzo często prowadzą kontrolę podatników zajmujących się handlem złomem, podkreślając, że transakcje realizowane przez nabywców i odbiorców często mają prowadzić do uniknięcia opodatkowania sprzedaży na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004, Nr 54, poz. 535, dalej: ustawa o VAT).

 

Aby ograniczyć tego typu działania obecnie obowiązujące przepisy wskazują, iż obowiązek rozliczania podatku VAT z tytułu dokonanej transakcji spoczywa na nabywcy (ang. reverse charge). W praktyce oznacza to, że nabywca złomu nalicza i jednocześnie odlicza VAT z tytułu jego zakupu. Dostawca złomu wystawia natomiast fakturę sprzedaży, w której nie wykazuje podatku należnego. Taka faktura powinna zawierać adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca.

Ma to zastosowanie tylko w przypadku, gdy transakcje są realizowane pomiędzy podatnikami VAT. Oznacza to, że np. do sprzedaży złomu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej stosuje się inne reguły, podatnikiem z tytułu takiej transakcji jest nadal dostawca złomu, który musi naliczyć VAT należny. Dostawca powinien więc każdorazowo upewnić się, czy jego kontrahent jest rzeczywiście podatnikiem VAT czynnym.

Obowiązek rozliczenia podatku powstaje również w sytuacji, w której dostawcą jest czynny podatnik VAT, a nabywcą  podatnik VAT zwolniony podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i  9 ustawy o VAT. Wtedy nabywca złomu staje się podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia VAT od dostawy złomu. W odniesieniu do tej transakcji nie korzysta on bowiem ze zwolnienia. Czynność nabycia złomu przez podatnika zwolnionego z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT wymaga wystawienia przez niego faktury wewnętrznej, która posłuży do rozliczenia podatku należnego.

Istotnym przy tym jest, iż w przypadku wystawienia faktury bez VAT, taką sprzedaż należy jednak uwzględnić w ewidencji sprzedaży, a w miejscu stawki należy wpisać, że transakcja nie podlega VAT.

Ważnym w tej kwestii jest ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi.

Aby uniknąć problemów w trakcie kontroli podatkowej bardzo istotne jest właściwe identyfikowanie kontrahenta na rzecz którego dokonywana jest dostawa.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza antykryzysowa 4.0.  w środę znowu w Sejmie - Russell Bedford https://t.co/426PRUE6yn
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81pSxTj
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81qa8KR
RB__Poland Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje. Niektórzy producenci próbują obejść prawo - Russell Bedford https://t.co/NRM8FE4cUY