czwartek, 21 czerwiec 2018 14:55

Prawo do odliczenia VAT od zakupu bankowozu

Po wprowadzeniu do ustawy o podatku od towarów i usług ograniczeń dotyczących prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia określonych samochodów spowodowało zainteresowanie podatników samochodami specjalnymi np. bankowozami.

 

Ważnym dla podatników nabywających bankowozy z punktu widzenia omawianej problematyki jest wyrok WSA w Warszawiez dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 3158/12, w którym Sąd orzekł,że wyjątek dotyczący ograniczenia prawa do odliczenia VAT dotyczy konkretnych pojazdów (w tym wypadku bankowozu), a nie podatnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Co istotne, w ocenie Sądu, nie ma znaczenia rodzaj działalności prowadzonej przez podatnika, w której wykorzystuje on bankowóz.

W świetle oceny WSA, jeżeli pojazd spełnia cechy pozwalające uznać go za pojazd specjalny i jest on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatnik ma prawo odliczyć VAT w całości, a nie tylko w 60%.

Stanowisko przychylne podatnikom prezentuje także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 lutego 2013 r. sygn. III SA/Wa 2016/12.

Warto wskazać, że powyższe orzeczenia stanowią przełamanie niekorzystnej linii orzeczniczej prezentowanej wcześniej przez sądy administracyjne, która znalazła swój wyraz m.in. w wyroku. WSA w Bydgoszczy z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 733/12 i wyroku WSA w Opolu w wyroku z dnia 24 października 2012 r., sygn. akt I SA/Op 305/12.

W świetle powyższego należy wyrazić nadzieję, że stanowisko prezentowane obecnie przez sądy administracyjne przyjmie się na stałe w ich orzecznictwie.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza antykryzysowa 4.0.  w środę znowu w Sejmie - Russell Bedford https://t.co/426PRUE6yn
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81pSxTj
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81qa8KR
RB__Poland Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje. Niektórzy producenci próbują obejść prawo - Russell Bedford https://t.co/NRM8FE4cUY