czwartek, 21 czerwiec 2018 13:51

Zawieszenie poboru akcyzy wobec paliw przyjmowanych do składu podatkowego

Przyjęcie do składu podatkowego paliw wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym wymaga złożenia zabezpieczenia akcyzowego oraz wystawienia dokumentu e-AD przez podmiot wysyłający. Nieuzyskanie od podmiotu nabywającego dokumentacji koncesji zgodnej z przepisami prawa energetycznego nie wyklucza zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

 

Według Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 stycznia 2016 r. sygn. IPPP3/4513-83/15-4/SM nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. (w zakresie art. 48 ust. 9) nie nakłada dodatkowych warunków uprawniających do zastosowania tej procedury.

Interpretacja dotyczy spółki dysponującej składem podatkowym umożliwiającym obrót wyrobami akcyzowymi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Pytanie przedstawione we wniosku o interpretację dotyczyło warunków stosowania tej procedury po zmianie przepisów 1 stycznia 2016 r. Wnioskodawca pełni rolę pośrednika pomiędzy podmiotem wysyłającym paliwa z innego kraju UE a podmiotem nabywającym.

Podmiot wysyłający do składu podatkowego paliwa określone w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym ma obowiązek przedstawić dokument e-AD oraz złożyć zabezpieczenie akcyzowe. Spełnienie tych warunków umożliwia zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy wobec tych towarów. Zmiana treści przepisu art. 48 ust. 9 ustawy o podatku akcyzowym zrodziła wątpliwość w kwestii pojawienia się dodatkowego warunku w postaci posiadania przez podmiot na rzecz którego wyroby akcyzowe są nabywane posiadania koncesji zgodnej z przepisami prawa energetycznego lub wpisania tego podmiotu do rejestru systemu zapasów interwencyjnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyraził pogląd, zgodnie z którym warunki określone w art. 48 ust. 9 ustawy o podatku akcyzowym (posiadanie koncesji lub wpis do rejestru) są niezbędne do dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego jednak nie mają wpływu na możliwość zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
3hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
5hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
9hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn