czwartek, 21 czerwiec 2018 13:41

Określenie ilości energii zwolnionej z akcyzy w drodze oszacowania

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 stycznia 2016 r. sygn. IBPP4/4513-193/15/MK ilość energii elektrycznej zwolnionej z akcyzy może być ustalona w drodze oszacowania (bez użycia urządzeń pomiarowych). Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczy spółki posiadającej koncesję na produkcję i obrót energią elektryczną. Podstawowym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest wydobycie i obróbka rudy miedzi. Spółka produkuje energię elektryczną, która jest następnie zużywana w procesach przetwarzania metalu.

 

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m. in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie lub dystrybucję. Z kolei art. 30 ust. 7a pkt. 3 tej samej ustawy przewiduje zwolnienie dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych.

Z treści przytoczonych przepisów wynika brak obowiązku zapłaty akcyzy po stronie wnioskodawcy omawianej interpretacji w odniesieniu do energii elektrycznej wyprodukowanej we własnych zakładach a następnie zużytej w procesie obróbki miedzi. Wątpliwość dotyczy jednak faktu, że urządzenia wykorzystywane w procesach metalurgicznych spółki nie posiadają zainstalowanych urządzeń pomiarowych, które wskazywałyby ilość zużywanej energii. Z tego powodu wnioskodawca może określić ilość prądu wykorzystanego do produkcji metalu jedynie w drodze oszacowania.

Pytanie spółki przedstawione we wniosku o interpretację dotyczyło możliwości objęcia zwolnieniem z akcyzy energii elektrycznej zużywanej w opisanym procesie pomimo braku urządzeń pomiarowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zajął stanowisko korzystne dla wnioskodawcy uznając, że:

„(…)zwolnieniu z akcyzy(...) podlega wyłącznie ta część energii elektrycznej, która jest bezpośrednio zużyta w procesach metalurgicznych(...) W przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości energii elektrycznej podlegającej zwolnieniu z akcyzy(...) Wnioskodawca będzie mógł określać ilość energii elektrycznej zwolnionej z akcyzy metodą szacunkową”

Wykładnia dokonana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach oznacza, że bariery techniczne uniemożliwiające precyzyjny pomiar energii elektrycznej wykorzystywanej do procesów zwolnionych z akcyzy nie muszą oznaczać utraty przywilejów przyznawanych przez ustawę wobec określonych grup przedsiębiorców.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq