czwartek, 21 czerwiec 2018 13:41

Określenie ilości energii zwolnionej z akcyzy w drodze oszacowania

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 stycznia 2016 r. sygn. IBPP4/4513-193/15/MK ilość energii elektrycznej zwolnionej z akcyzy może być ustalona w drodze oszacowania (bez użycia urządzeń pomiarowych). Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczy spółki posiadającej koncesję na produkcję i obrót energią elektryczną. Podstawowym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest wydobycie i obróbka rudy miedzi. Spółka produkuje energię elektryczną, która jest następnie zużywana w procesach przetwarzania metalu.

 

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m. in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie lub dystrybucję. Z kolei art. 30 ust. 7a pkt. 3 tej samej ustawy przewiduje zwolnienie dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych.

Z treści przytoczonych przepisów wynika brak obowiązku zapłaty akcyzy po stronie wnioskodawcy omawianej interpretacji w odniesieniu do energii elektrycznej wyprodukowanej we własnych zakładach a następnie zużytej w procesie obróbki miedzi. Wątpliwość dotyczy jednak faktu, że urządzenia wykorzystywane w procesach metalurgicznych spółki nie posiadają zainstalowanych urządzeń pomiarowych, które wskazywałyby ilość zużywanej energii. Z tego powodu wnioskodawca może określić ilość prądu wykorzystanego do produkcji metalu jedynie w drodze oszacowania.

Pytanie spółki przedstawione we wniosku o interpretację dotyczyło możliwości objęcia zwolnieniem z akcyzy energii elektrycznej zużywanej w opisanym procesie pomimo braku urządzeń pomiarowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zajął stanowisko korzystne dla wnioskodawcy uznając, że:

„(…)zwolnieniu z akcyzy(...) podlega wyłącznie ta część energii elektrycznej, która jest bezpośrednio zużyta w procesach metalurgicznych(...) W przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości energii elektrycznej podlegającej zwolnieniu z akcyzy(...) Wnioskodawca będzie mógł określać ilość energii elektrycznej zwolnionej z akcyzy metodą szacunkową”

Wykładnia dokonana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach oznacza, że bariery techniczne uniemożliwiające precyzyjny pomiar energii elektrycznej wykorzystywanej do procesów zwolnionych z akcyzy nie muszą oznaczać utraty przywilejów przyznawanych przez ustawę wobec określonych grup przedsiębiorców.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ulga termomodernizacyjna nie jest dla wszystkich - Russell Bedford https://t.co/qIxGp9i0eA
1hreply
RB__Poland @LeszekDutkiewi1 o najnowszym o rozstrzygnięciu w sprawie opinii zabezpieczającej – po ponad 3 latach wnioskodawca… https://t.co/LV09SxjNXx
20hreply
RB__Poland Polska w pierwszej dziesiątce krajów naruszających RODO - Russell Bedford https://t.co/VayaNPjkrW
RB__Poland Samochód kupiony za gotówkę nie może być kosztem - Russell Bedford https://t.co/RVYzKtIvSQ