środa, 20 czerwiec 2018 19:36

Opodatkowanie akcyzą importu komponentów do biopaliw

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 lipca 2016 r. sygn. IPPP3/4513-50/16-2/SM import komponentów do biopaliw w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym może nie podlegać opodatkowaniu akcyzą.

 

Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym będzie podlegał importowany nieprzetworzony surowy olej rzepakowy jedynie w przypadku przeznaczenia go do celów opałowych lub napędowych

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dotyczy stanu faktycznego w którym Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza pełnić rolę importera i pośrednika w sprzedaży surowego oleju rzepakowego w stanie nieprzetworzonym. Jednocześnie spółka dopuszcza możliwość, że nabywca lub kolejny podmiot, który nabędzie ten olej w Polsce, podda go obróbce w celu uzyskania komponentów do produkcji biopaliw. Import wyrobów energetycznych co do zasady podlega opodatkowaniu akcyzą jednak w opisanym stanie faktycznym spółka nie może wiedzieć czy olej rzepakowy zostanie wykorzystany przez kontrahenta jako dodatek do paliw czy np. do celów spożywczych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11) przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. :

  • produkcja wyrobów akcyzowych
  • import wyrobów akcyzowych
  • sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne (np. węgiel), energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się określone w tym przepisie wyroby jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych.

Treść wskazanych wyżej przepisów nie rozstrzyga jednak wszystkich wątpliwości, które mogą się pojawić w związku z importem wyrobów akcyzowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął wniosek na korzyść podatnika. Zgodnie z wydana przez niego interpretacją indywidualną:

"(...)opodatkowaniu podatkiem akcyzowym będzie podlegał importowany nieprzetworzony surowy olej rzepakowy jedynie w przypadku przeznaczenia go do celów opałowych lub napędowych.(...)Nie można bowiem przyjąć, że to Spółka decyduje o bezpośrednim przeznaczeniu importowanego z Tajlandii i sprzedawanego na terytorium Polski, nieprzetworzonego surowego oleju rzepakowego do celów opałowych bądź napędowych.(...)Spółka, importując nieprzetworzony surowy olej rzepakowy i sprzedając go w Polsce, nie jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego."

Powyższa interpretacja jest korzystna dla przedsiębiorców importujących wyroby które mogą być wykorzystywane zarówno do celów napędowych lub opałowych jak i np. spożywczych lub przemysłowych.

Kasia

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
3hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
5hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
10hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn