środa, 20 czerwiec 2018 19:30

Zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczących zwolnień w podatku od towarów i usług

13 sierpnia 2016 r. weszły w życie zmiany w przepisach rozporządzenia z 2013 r. dotyczącego zwolnień w podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Zmiany spowodowane są zmianą nazewnictwa procedur celnych w Unijnym Kodeksie Celnym.

 

Procedura składu celnego została zastąpiona procedurą składowania celnego w Unijnym Kodeksie Celnym, zaś procedura przetwarzania pod kontrolą celną została zlikwidowana.

Zmiany w przepisach w Unijnym Kodeksie Celnym weszły w życie w dniu 1 maja 2016 r. spowodowało to konieczność zmian również w innych ustawach i rozporządzeniach, w tym w rozporządzeniu dotyczącym zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków ich stosowania (Dz. U. 2013 r., poz. 1722).

Procedura składu celnego została zastąpiona procedurą składowania celnego w Unijnym Kodeksie Celnym, zaś procedura przetwarzania pod kontrolą celną została zlikwidowana.

Wobec tego zmiany nastąpiły również w rozporządzeniu ministra finansów z 18 lipca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. 2016 r. poz. 1140; dalej: rozporządzenie zmieniające) wykreślono procedurę przetwarzania pod kontrolą celną i zastąpiono procedurę składu celnego procedurą składowania celnego.

Zgodnie z przepisem przejściowym rozporządzenia zmieniającego (§ 2) dla zachowania ciągłości dotychczasowych rozwiązań w odniesieniu do importu towarów objętych przed wejściem w życie rozporządzenia procedurą składu celnego lub procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, zwolnienie importu tych towarów będzie nadal uzależnione od spełnienia warunku dotyczącego nie powstania obowiązku podatkowego na podstawie przepisów celnych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiana zakresu odpowiedzialności karnej za niegospodarność  - Russell Bedford Poland https://t.co/5BQnd9xij6
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/TDB5mHVnNk
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/rQeed3xyFO
RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC