środa, 20 czerwiec 2018 19:23

Energia elektryczna produkowana przez elektrownie z odnawialnych źródeł energii i zużyta na własne potrzeby może być zwolniona z akcyzy

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m. in.

  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju,
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie lub dystrybucję,
  • import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego,
  • zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży.

Energia elektryczna wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr lub naturalny przepływ wody jest zwolniona z akcyzy pod warunkiem spełnienia szczegółowych obowiązków dokumentacyjnych określonych w art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Biorąc pod uwagę, że zużycie energii przez podmiot posiadający koncesje na jej wytwarzanie jest opodatkowane akcyzą, mogła powstać wątpliwość czy elektrownia produkująca energię ze źródeł odnawialnych musi zapłacić akcyzę od energii wyprodukowanej przez siebie a następnie zużytej na własne potrzeby. Interpretacja indywidulna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 maja 2016 r. sygn. IBPP4/4513-83/16/MK rozstrzygnęła to zagadnienie na korzyść podatnika. Zwrócono jednak uwagę na dodatkowy warunek uprawniający do zwolnienia, który wynika z rozporządzenia ministra finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2013 poz. 212). Łączna moc generatorów z których produkowana jest energia elektryczna nie może przekroczy 1 MW.

Wykładnia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców wytwarzających energie elektryczną z odnawialnych źródeł jednak mogą na niej skorzystać tylko elektrownie niewielkich rozmiarów tzn. dysponujące generatorami o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Zużycie wytworzonego prądu na cele np. oświetlenia wewnątrz przedsiębiorstwa jest w takim przypadku zwolnione z akcyzy.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland W dziale Twoja firma przyglądamy się tematyce #HR W najnowszym artykule Marta Wójcicka pisze o preferencjach Polakó… https://t.co/O7Ia56kPHF
56mreply
RB__Poland Uproszczenia typu safe harbour w roku 2020 - Russell Bedford https://t.co/3uCwT6QAd4
23hreply
RB__Poland Artykuł naszego kolegi z Meksyku - José Antonio Gutiérreza - opisuje sytuację FinTechów za oceanem. Warto tu zaznac… https://t.co/JX0VBcmJFF
RB__Poland OECD opublikowało długo wyczekiwany raport zawierający wytyczne w sprawie cen transferowych dla transakcji finansow… https://t.co/rlyReiaSF1