środa, 20 czerwiec 2018 19:23

Energia elektryczna produkowana przez elektrownie z odnawialnych źródeł energii i zużyta na własne potrzeby może być zwolniona z akcyzy

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m. in.

  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju,
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie lub dystrybucję,
  • import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego,
  • zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży.

Energia elektryczna wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr lub naturalny przepływ wody jest zwolniona z akcyzy pod warunkiem spełnienia szczegółowych obowiązków dokumentacyjnych określonych w art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Biorąc pod uwagę, że zużycie energii przez podmiot posiadający koncesje na jej wytwarzanie jest opodatkowane akcyzą, mogła powstać wątpliwość czy elektrownia produkująca energię ze źródeł odnawialnych musi zapłacić akcyzę od energii wyprodukowanej przez siebie a następnie zużytej na własne potrzeby. Interpretacja indywidulna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 maja 2016 r. sygn. IBPP4/4513-83/16/MK rozstrzygnęła to zagadnienie na korzyść podatnika. Zwrócono jednak uwagę na dodatkowy warunek uprawniający do zwolnienia, który wynika z rozporządzenia ministra finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2013 poz. 212). Łączna moc generatorów z których produkowana jest energia elektryczna nie może przekroczy 1 MW.

Wykładnia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców wytwarzających energie elektryczną z odnawialnych źródeł jednak mogą na niej skorzystać tylko elektrownie niewielkich rozmiarów tzn. dysponujące generatorami o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Zużycie wytworzonego prądu na cele np. oświetlenia wewnątrz przedsiębiorstwa jest w takim przypadku zwolnione z akcyzy.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p