wtorek, 19 czerwiec 2018 19:59

Weszła w życie nowelizacja ustawy o rajach podatkowych

Dnia 30 października 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 października 2014 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1478), określająca datę wejścia w życie i stosowania przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Uchwalona przez Sejm nowela to skutek opóźnienia w publikacji ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328), czego skutkiem byłaby niemożność wejścia w życie jej kluczowego przepisu od 1 stycznia 2015 roku. 

 

Wprowadzone zmiany polegają na uchyleniu przepisu stanowiącego, że regulacje dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych wchodzą w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.  W wyniku wejścia w życie znowelizowanych regulacji podatnicy będą stosować przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych począwszy od roku podatkowego zagranicznej spółki, który rozpoczął się po 31 grudnia 2014 r. W przypadku braku możliwości ustalenia roku podatkowego zagranicznej spółki albo gdy rok ten przekracza okres kolejnych następujących po sobie 12 miesięcy przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych stosuje się począwszy od roku podatkowego podatnika rozpoczynającego się po 31 grudnia 2014 r

Nowe przepisy stanowią, iż dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych mają być opodatkowane w Polsce, jeśli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada miałaby zastosowanie wtedy, gdy podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka figurowałaby jedynie w rejestrze, nie prowadząc w rzeczywistości żadnej działalności.

Dla przypomnienia, zamieszanie związane z wejściem w życie przepisów o CFC wynikało z błędu spowodowanego opóźnieniem w ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw nowelizacji przepisów o PIT i CIT wprowadzającej m.in. regulacje o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Nowelizację tę Prezydent podpisał już 16 września tego roku, jednak do końca września nie została ona ogłoszona, w skutek czego przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych mogły wejść w życie dopiero 1 lutego 2015 r., a nie jak pierwotnie zaplanowano, już 1 stycznia 2015 r. Ze względu na fakt, że nowymi regulacjami miały zostać objęte przychody zagranicznych spółek kontrolowanych wypracowane począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po ich wejściu w życie, faktycznie regulacje byłyby stosowane od 1 stycznia 2016 r.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 57

Ceny transferowe (TP – transfer pricing) niezmiennie budzą spore emocje. Ministrstwo Finansów intensywnie pracuje nad dostosowaniem przepisów do wytycznych OECD oraz lokalnych uwarunkowań. A rozliczający podmioty powiązane wciąż doszkalają się w tym zakresie.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland RT @RussellBedford: November edition of Network News is available now! Click here https://t.co/O0Q82y23j5 to read the latest news and updat…
11hreply
RB__Poland Ewolucja technologiczna – wyzwanie dla liderów biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/SauC6ossZK
RB__Poland Obowiązki związane z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej - Russell Bedford Poland https://t.co/silLax6RPe
RB__Poland Indywidualny mikrorachunek podatkowy od początku 2020 roku. Już teraz można sprawdzić jego numer - Russell Bedford… https://t.co/AojG5T37GF