piątek, 10 wrzesień 2021 13:24

Dużo ryku, mało mleka – o fiskalnych działaniach antykryzysowych w raporcie SGH i Forum Ekonomicznego

Tegoroczny raport Forum Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej, w rozdziale „Reakcja polskiej polityki podatkowej na kryzys związany z pandemią na tle państw Grupy Wyszehradzkiej” zwraca uwagę na działania władz wobec pandemii COVID  i szuka odpowiedzi na pytanie czy instrumenty wsparcia firm były w tym zakresie wystarczające. Jak wynika z raportu – były one dalece niewspółmierne do potrzeb i nie niwelowały zagrożeń dla płynności przedsiębiorstw czy przetrwania ich na rynku.

Raport objął 11 zakresów tematycznych, w tym: gospodarka, rynek pracy, aktywne starzenie się, rynek zdrowia, polityka regionalna, podatki, sektor bankowy, energetyka, ekologia, łańcuchy wartości, start-upy. Jeden z ciekawszych tematów objął podsumowanie działań antykryzysowych w zakresie prawa podatkowego.

Dużo szumu, jaki jest robiony przez rząd wokół wprowadzanych narzędzi, już na etapie ich planowania, wprowadza niepewność w i tak już niepewnym otoczeniu biznesowym

55 narzędzi wsparcia – większość bez znaczenia dla przedsiębiorców

Na tle państw Grupy Wyszehradzkiej Polska nie wypadła dobrze w rankingu oceny narzędzi instrumentów fiskalno-podatkowych mających przeciwdziałać skutkom pandemii. Z 55 instrumentami zajęliśmy końcowe miejsca w rejonie, na co miało wpływ to, że większość z narzędzi miała charakter neutralny wobec stopy podatkowej, bazy podatkowej czy do wpływów budżetowych, jak stwierdził w prezentacji przedstawiającej raport dr hab. Dominik Gajewski, SGH.

W raporcie ujęto działania antykryzysowe w dwie grupy: pierwsza objęła działania doraźne, bezpośrednio przeciwdziałające skutkom pandemii (dofinansowanie, ulgi), druga to stricte fiskalna (daniny publiczne).

 „Jaka była pierwsza reakcja władz na pandemię? – czytamy we wprowadzeniu do raportu. – Wydłużono termin na realizację obowiązków podatników i opóźniono wdrożenie regulacji. Ale zmiany terminów często nie wystarczały i w kolejnych etapach decydowano się dać podatnikom jeszcze więcej czasu. Wskazywano przy tym na brak pewności co do nadchodzących zmian podatkowych oraz na późne informowanie o planowanych zmianach oraz krótkie vacatio legis. Poza przepisami dotyczącymi procedur podatkowych, takimi jak m.in. zamrożenie terminów rozliczeń podatkowych, nie ma w przepisach wielu śladów wykorzystania instrumentów wspierania podatników, głównie przedsiębiorców, w walce z negatywnymi skutkami pandemii”.

Pogłębianie chaosu

Dużo szumu, jaki jest robiony przez rząd wokół wprowadzanych narzędzi, już na etapie ich planowania, wprowadza niepewność w i tak już niepewnym otoczeniu biznesowym. Wobec tego bardzo zasadne jest spostrzeżenie zawarte w raporcie: „Wydaje się, że z uwagi na wrażliwość tego zagadnienia (red. podatkowych narzędzi przeciwdziałających skutkom pandemii) racjonalne działanie ze strony władz powinno ograniczać się do dość oględnego poruszania lub nieporuszania kwestii opodatkowania w ogóle. W ten sposób zachowały się władze Czech, Słowacji i Węgier, a całkowicie odmiennie władze Polski”.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs