wtorek, 24 sierpień 2021 12:26

Kolejna dziura w Polskim Ładzie. Łatwiej będzie wypaść z systemu ZUS

Przedsiębiorcy i reprezentujące ich organizacje, jak Lewiatan czy Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, alarmują o nieociągnięciach w planach tzw. Polskiego ładu. Jednym z ważnych problemów okazują się daty rozliczeń, przez które składkowicze mogą łatwiej wypaść z systemu ubezpieczeń.

Nowy sposób rozliczenia składki ZUS ma być uzależniony od dochodu i płacony jak dotychczas do 10. dnia każdego miesiąca. Problem w tym, że faktury można rozliczać do 15. każdego miesiąca i po tym terminie powstaje możliwość wyliczenia dochodu, od którego rozliczymy wysokość składki. Ta rozbieżność w terminach nie została uwzględniona w projekcie dotyczącym Polskiego ładu, co może prowadzić do naliczenia odsetek, a nawet do usunięcia z systemu podatnika, który zapłaci składkę z opóźnieniem, to znaczy dopiero po 15.

Co grozi za nieterminową zapłatę składki? Zgodnie z art. 24 ust. 1 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS może nałożyć na  płatnika w takim przypadku dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek. Możliwe jest też zajęcie majątku dłużnika, o czym mówi art. 26 ust. 3 przywołanej ustawy Dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika, z uwzględnieniem ust. 3a i 3b. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i opłacisz składkę po terminie płatności, to możesz przez ZUS zostać wyłączony z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, o czym mówi zapis art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.`

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs