czwartek, 18 luty 2021 14:31

Usługi faktoringu a rozliczanie kosztów zbywanej wierzytelności – nowa interpretacja MF

photo created by freepik - www.freepik.com photo created by freepik - www.freepik.com

Korzystając z usług faktoringu można rozliczać w kosztach pełną wartość zbywanej wierzytelności, ale tylko wtedy, kiedy transakcja nie jest realizowana między podmiotami powiązanymi – interpretacja ogólna MF z 17.2.2020 r.

W dniu 17 lutego Minister Finansów opublikował 3 interpretacje ogólne, a zatem luty okazuje się miesiącem obfitującym w wykładnię przepisów dokonywaną przez Ministra w tej formie.

Jedna z świeżych interpretacji dotyczy ustalania wysokości uzyskania przychodu przy zbyciu wierzytelności własnych w ramach umowy faktoringu. Przyczyną wydania tej interpretacji ogólnej jest odnotowana przez MF rozbieżność w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS. W przypadku interpretacji wydawanych na gruncie przepisów ustawy o PIT w wydanych rozstrzygnięciach organ interpretacyjny stwierdzał, że w przypadku, kiedy faktor wykupuje wierzytelność w 100% wartości brutto, podatnikowi w ogóle nie przysługuje prawo do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w interpretacjach wydawanych na gruncie przepisów ustawy o CIT, Dyrektor KIS stwierdzał, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość wierzytelności netto (bez kwoty VAT).

Wydając interpretację ogólną w celu usunięcia tych rozbieżności, Minister Finansów przedstawił następujące stanowisko:

  • Zbycie wierzytelności podmiotowi trzeciemu nie jest związane z transakcją zawartą między wierzycielem a dłużnikiem – jest odrębnym zdarzeniem gospodarczym, w konsekwencji operacja ta wywołuje po stronie zbywcy wierzytelności skutki w podatku dochodowym.
  • Podatnik dokonując zbycia wierzytelności na rzecz faktora za 100% jej wartości brutto, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pełną wartość zbywanej wierzytelności (wraz z kwotą VAT).
  • Wyjątek z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, czyli zakaz wykazywania w kosztach uzyskania przychodu straty z tytułu zbycia wierzytelności, dotyczy straty rozumianej jako ujemna różnica pomiędzy wartością brutto wierzytelności a kwotą przychodu z tytułu jej zbycia.
  • Zasada ta dotyczy również sytuacji, w której podatnik zbywa na rzecz dwóch różnych faktorów tę samą wierzytelność, pod warunkiem, że w wyniku tych dwóch transakcji dojdzie do cesji 100% wartości brutto zbywanej wierzytelności.
  • MF zastrzegł, że przyjęta przez niego wykładania ma zastosowanie jedynie do tych transakcji zbycia wierzytelności, na które nie miały wpływu powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/sprzedaz-przedmiotow-w-leasingu-opodatkowanie-szkolen-zawodowych-i-sprzedaz-wierzytelnosci-trzy-nowe-interpretacje-ogolne-mf

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs