czwartek, 22 październik 2020 06:46

Kontrola podatkowa w związku z prawem tarcz antykryzysowych

rawpixel.com - www.freepik.com rawpixel.com - www.freepik.com

Wobec powiększającej się dziury budżetowej, rząd będzie chciał zbadać czy ci, którzy otrzymali pomoc z tarcz faktycznie byli do tego uprawnieni. Zanim zapuka do nas inspektor z urzędu skarbowego, warto poznać podstawowe zasady, jakimi rządzi się kontrola podatkowa.

Na skutek wystąpienie w Polsce epidemii COVID-19 rząd wprowadził szereg narzędzi pomocowych, które miały na celu wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się wirusa. Takie nazwy jak „postojowe”, „zwolnienie z ZUS” czy pożyczka w kwocie 5.000 zł zna każdy przedsiębiorca w Polsce, gdyż większość z nich korzystała z tych form pomocy. Rząd wprowadził również inne rodzaje pomocy takie jak, możliwość odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kar umownych powstałych wskutek epidemii czy też brak przychody z tytułu otrzymanych darowizn przekazanych w celu likwidacji skutków COVID-19. Tych i innych form pomocy korzystali przedsiębiorcy, którzy niebawem mogą zacząć być kontrolowani przez urzędy skarbowe.

Masz kontrolę podatkową w związku z prawem antykryzysowym? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści przeprowadzą firmę bezpiecznie przez cały proces

Przed kontrolą - czynności sprawdzające

Na początku warto wspomnieć, iż kontrola podatkowa może w ogóle nie dojść do skutku, gdyż w pierwszej kolejności wątpliwości urzędów skarbowych mogą być wyjaśnione przy pomocy czynności sprawdzających. W takim wypadku do pozytywnego zakończenia może wystarczyć kontakt emaliowy z urzędnikiem, który po weryfikacji dokumentów poinformuje nas, że wszystko jest w porządku i prawidłowo skorzystaliśmy z pomocy rządowej.

Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej

W przypadku, kiedy urząd skarbowy będzie chciał zweryfikować podatnika bardziej szczegółowo, konieczne będzie wszczęcie kontroli podatkowej. W takim wypadku US powinien wystosować do podatnika zawiadomienie o zamiarze wszczęcia, które będzie zawierało: oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia, oznaczenie kontrolowanego, wskazanie zakresu kontroli, pouczenia oraz podpis osoby upoważnionej. W przypadku otrzymania takiego zawiadomienia należy pamiętać o dwóch kwestiach: po pierwsze należy dokładnie zweryfikować jaki jest zakres kontroli, po drugi trzeba pamiętać, że kontrolę wszcząć będzie można dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.

Trzeba wspomnieć, że istnieje wiele wypadków, kiedy kontrolę można wszcząć bez zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia, przykładowo w sytuacji badania zasadności zwrotu podatku naliczonego. Najczęściej jednak organy podatkowe korzystają z możliwości jaką daje art. 48 ust. 11 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców. Dzięki temu przepisowi można odstąpić od zawiadamiania kontrolowanego jeśli przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnianiu przestępstw skarbowych.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli

W przypadku kiedy US chce formalnie rozpocząć kontrolę podatkową (niezależnie od tego czy wcześniej wystosował zawiadomienie o takim zamiarze) konieczne jest doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące kontrolujących i kontrolowanego. Podobnie jak w przypadku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, dla kontrolowanego najistotniejsza jest informacja o zakresie kontroli.

Nadzoruj kontrolę swojego przedsiębiorstwa

W przypadku kiedy kontrola się zacznie, podatnik nie może utracić inicjatywy w trakcie jej prowadzenia. Chodzi o to, aby w czasie trwania kontroli nie oczekiwać, że urząd skarbowy sam wszystko za nas ustali i zgromadzi wszelkie niezbędne dowody. Aktywny udział podatnika w tym procesie jest niezbędny. Co prawda urząd skarbowy musi dogłębnie ustalić stan faktyczny sprawy, jednak bez pomocy podatnika, który najlepiej wie co dzieje się u niego w firmie, ustalenie te mogą nie być satysfakcjonujące dla kontrolowanego podmiotu. Warto zatem reagować na wezwania, przedkładać wszelkie wymagane dowody, składać wyjaśnienia. W przypadku kiedy dostrzeżemy, że urząd skarbowy ma wątpliwości do co prawidłowości naszych rozliczeń, konieczne będzie składanie wniosków dowodowych mających na celu przeciwdziałanie negatywnym dla podatnika tezom urzędu.

Protokuł z czynności sprawdzających

Kontrola podatkowa kończy się wydaniem protokołu kontroli, w którym organ podatkowy przedstawia swoją ocenę działań podatnika na gruncie prawa podatkowego. Podatnik ma 14 dni na ustosunkowanie się do ustaleń urzędu. Warto ten czas dobrze wykorzystać, gdyż w przypadku niezgłoszenia zastrzeżeń lub niezłożenia wyjaśnień, uznaje się, że podatnik nie kwestionuje ustaleń zawartych poczynionych w trakcie kontroli.

Zakończenie kontroli nie kończy jednak sprawy podatkowej. W przypadku kiedy, zdaniem urzędu, doszło do nieprawidłowości w rozliczaniu podatków, wszczęte zostanie postępowania podatkowe. W toku postępowania rozgrywka z urzędem rozpoczyna się na nowo.

Masz kontrolę podatkową w związku z prawem antykryzysowym? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści przeprowadzą firmę bezpiecznie przez cały proces.

Autor: Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

                      

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ulga na robotyzację – kiedy i w jaki sposób można z niej skorzystać? - Russell Bedford https://t.co/MFuSyhV4ds
12hreply
RB__Poland Prawnicy wetują zmiany w zakresie wyłączenia jawności rozpraw - Russell Bedford https://t.co/JRGzDYSKHy
RB__Poland Możliwe przesunięcie terminu instalacji kasy on-line - Russell Bedford https://t.co/4KeOG92iFy
RB__Poland Czy prawo do oddychania czystym powietrzem jest dobrem osobistym? - Russell Bedford https://t.co/2K8kpYDJSk