poniedziałek, 20 lipiec 2020 05:17

Indywidualny mikrorachunek podatkowy. Sprawdź jego numer

Organy skarbowe w ślad za ZUS wprowadziły indywidualne rachunki bankowe. Każdy podatnik od 1 stycznia 2020 r. ma obowiązek opłacania podatków CIT, PIT oraz VAT na swój indywidualny rachunek podatkowy, który służy podatnikom do rozliczania się z urzędem skarbowym.

Odwiedzając stronę podatki.gov.pl, możemy zauważyć zakładkę mikrorachunek podatkowy. Pojawia się tam możliwość wygenerowania naszego indywidualnego rachunku podatkowego. Na wygenerowany mikrorachunek podatkowy opłacamy podatek CIT, PIT oraz VAT. Numer indywidualnego rachunku bankowego składa się z cyfr początkowych, numeru PESEL albo NIP podatnika i kończy się cyfrą „0”.

Przypisanie każdemu podatnikowi jego własnego rachunku bankowego znacznie ułatwiło rozliczanie się z urzędem skarbowym. Jeszcze do niedawna organy skarbowe posiadały wiele numerów rachunków bankowych, na które podatnicy wpłacali swoje zobowiązania podatkowe w zależności od właściwości miejscowej danego urzędu skarbowego. Jeśli w trakcie roku podatkowego podatnik zmienił miejsce zamieszkania, to nastąpiła również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń. Po zmianach, które obowiązują już od stycznia, wszystkie operacje odbywają się bezpośrednio na indywidualnym mikrorachunku podatkowym podatnika, dzięki czemu indywidualny mikrorachunek podatkowy zminimalizował ryzyko wyboru niewłaściwego urzędu skarbowego.

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to także dobre wyjście dla osób zalegających z podatkiem. Osoby te nie muszą już szukać odpowiedniego numeru rachunku przypisanego danej zaległości podatkowej, gdyż wszelkie należności z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT  wpłacane są na ich indywidualny rachunek podatkowy.

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, indywidualny mikroroachunek podatkowy przeznaczony jest do wpłat z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT. Inne podatki wpłacać należy na rachunki podatkowe urzędów skarbowych w takiej formie jaka obowiązywała do stycznia 2020 r.

 Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5
RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0