piątek, 13 marzec 2020 06:39

Ulga w PIT na remont łazienki

 mrsiraphol - pl.freepik.com mrsiraphol - pl.freepik.com

Koszty związane z adaptacją mieszkania na potrzeby osoby niepełnosprawnej w przeciwieństwie do wydatków z tytułu zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, nie wymagają tzw. charakteru indywidualnego. W przypadku remontu mieszkania, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, najważniejsze jest to, czy wydatki na remont zostały poniesione w celu ułatwienia wykonywania czynności życiowych osobie niepełnosprawnej.

Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej. Podatniczka, która wystąpiła z wnioskiem, to osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 05-R. Kobieta wskazała, iż musi ona ponieść wydatki związane z adaptacją mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Miałoby to wiązać się z kapitalnym remontem łazienki, która jest w bardzo dobrym stanie, jednak nie posiada usprawnień pod kątem osoby niepełnosprawnej. Remont polegałby na wymianie wanny na kabinę prysznicową wyposażoną w uchwyt, baterię i spływ w podłodze, a podłoga w całej łazience miałaby zostać wyłożona płytkami antypoślizgowymi. Według wnioskodawczyni konieczna byłaby także wymiana muszli klozetowej na zestaw podtynkowy, ponieważ byłaby w nim możliwość obniżenia wysokości muszli poniżej standardowej, a wnioskodawczyni jest osobą niskiego wzrostu. Umywalka miałaby znajdować się w innym miejscu niż obecnie, co spowodowałoby konieczność wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Z powyższych względów ściany w całej łazience musiałyby zostać wyłożone nowymi kafelkami. Podatniczka podkreśliła, iż wydatki związane z adaptacją łazienki do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności zostaną w całości sfinansowane z własnych środków.

Według wnioskodawczyni wszystkie te wydatki powinny podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w tym także wydatki poniesione na robociznę.

Zgodził się z tym Dyrektor KIS, który zauważył, iż za wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z tym zastrzeżeniem, że adaptacja i wyposażenie lokalu mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Organ interpretujący wskazał również, iż w przedstawionym przez wnioskodawczynię stanie faktycznym spełnione są także warunki z art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2019.1387 t.j. z dnia 2019.07.25), który stanowi, że wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Dyrektor KIS uznał zatem, iż koszty wymienione przez wnioskodawczynię, związane z adaptacją łazienki do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności, będą stanowiły wydatki spełniające wymogi ulgi rehabilitacyjnej. W związku z powyższym wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć je od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pod uwagę należy wziąć jednak, iż w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności korzystającego z ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie interpretacji indywidualnej nr 0112-KDIL3-2.4011.191.2019.2.MKA

Autor: Paweł Boś

Młodszy Konsultant Podatkowy, związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.  Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza antykryzysowa 4.0.  w środę znowu w Sejmie - Russell Bedford https://t.co/426PRUE6yn
8hreply
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81pSxTj
11hreply
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81qa8KR
RB__Poland Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje. Niektórzy producenci próbują obejść prawo - Russell Bedford https://t.co/NRM8FE4cUY