środa, 18 grudzień 2019 12:25

Zawodnik MMA rozliczy w kosztach nawet fryzjera. Wydatki na poczet dbania o wizerunek a odliczenie od podatku

Gale MMA organizowane są z dużym rozmachem, a zawodnicy biorący w nich udział zarabiają ogromne kwoty za każdą zakontraktowaną przez nich walkę. Najlepsi, a także najbardziej rozpoznawalni zawodnicy mogą cieszyć się najwyższymi wynagrodzeniami, a także dodatkowymi honorariami za marketing czy modeling. Powstaje pytanie czy koszty z tym związane, jak np. wydatki m.in. na siłownie, basen i fryzjera, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu i może odliczyć je od podatku.

W dniu 17 września 2019 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawcą był sportowiec zawodowo zajmujący się MMA. Podatnik w swoim wniosku wskazał, iż przygotowuje się do obrony pasa mistrzowskiego, a zwycięstwo pozwoli mu na przejście do jednej z największych federacji na świecie. Wnioskodawca zaznaczył, że jego dotychczasowe osiągnięcia w MMA sprawiły, że stał się on osobą rozpoznawalną publicznie, gdyż relacje z jego walk transmitowane są w telewizji, a także w Internecie. Dzięki swojej popularności wnioskodawca jest coraz częściej zapraszany do mediów w celu udzielenia wywiadów czy komentarzy sportowych. Otrzymuje on także propozycje reklamowania różnych produktów. W związku z dynamicznie rozwijającą się karierą zawodową wnioskodawca w 2019 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której ma on wykonywać zawodowo sporty walki, świadczyć usługi reklamowe i modelingowe. Według wnioskodawcy głównym i najważniejszym elementem jego działalności będzie zawodowe uprawianie sportów walki, ponieważ to dzięki stoczonym walkom rośnie zainteresowanie jego osobą i dzięki nim otrzymuje on pozostałe oferty takie jak marketing, modeling itd. 

Warto postawić otwarte pytanie: czy wydatki na poczet stworzenia i utrzymania dobrego wizerunku nie powinny być kosztem uzyskania przychodu we wszystkich zawodach wymagających kontaktu z potencjalnym klientem?

Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające jako wydatki

Zawodnik MMA wskazał we wniosku, iż musi ponosić wiele kosztów w związku z przygotowaniami do każdej walki wyznaczonej przez zakontraktowaną federację. W skład takich przygotowań miałyby wchodzić: treningi, specjalistyczna dieta, badania lekarskie, odnowa biologiczna, a także koszty ubezpieczenia, dietetyków, masażystów, opieki medycznej, wyposażenia sportowego, suplementów żywieniowych, saun, basenów, solariów, siłowni, gabinetów odnowy biologicznej, leków, odzieży sportowej, rehabilitantów, trenerów, menedżera, księgowego. 

W działalności gospodarczej wnioskodawcy ze względu na medialną popularność miałby pojawiać się również wydatki związane z dbaniem o wygląd zewnętrzny. Zdaniem wnioskodawcy musiałby on korzystać z usług fryzjerów, kosmetyczek, makijażystów, stylistów, a w przypadku poważnych uszkodzeń ciała z chirurgii estetycznej.

Ryzyko gospodarcze

Wnioskodawca zaznaczył również, iż to na nim spoczywa wszelkie ryzyko odniesienia przejściowych lub trwałych obrażeń fizycznych i psychicznych, a niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań określonych w umowie spowodowałoby naliczenie kary umownej, a także groziłoby zerwaniem umowy. 

Zatem wykonując zawodowe walki wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze ponieważ przegrana walka oznaczałaby nie tylko mniejsze wynagrodzenie od federacji, ale także utratę ofert lub pogorszenie warunków umów na usługi marketingowe i modelingowe.

Stanowisko Dyrektora KIS

Z zawodnikiem MMA zgodził się Dyrektor KIS i potwierdził, że wydatki m.in. na: masażystów, lekarzy, odzież sportową, karnety na siłownię, baseny, saunę, trenerów, fryzjerów i stylistów stanowią koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.). Uzasadnił swoje stanowisko tym, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W ocenie Dyrektora KIS wspomniane przed zawodnika MMA wydatki spełniają to kryterium, gdyż wpływają bezpośrednio na utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia i kondycji fizycznej, a co za tym idzie na osiągane przez niego przychody z tytułu uprawiania sportu.Dlatego w zawodach, gdzie wymagana jest wysoka kondycja fizyczna, tego typu wydatki znajdują możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu. Zaś wydatki na korzystanie z usług zawodowych fryzjerów, makijażystów i stylistów są niezbędne przy nawiązywaniu współpracy w celu osiągnięcia przychodu. Dlatego niezmiernie ważną kwestią jest przygotowanie wizerunku na wydarzenia podczas których potencjalni klienci wnioskodawcy podejmują decyzje o nawiązaniu z nim współpracy.

W omawianej interpretacji prawa podatkowego możemy zauważyć, iż dzięki dobrze uzasadnionym wydatkom ponoszonym na cele prowadzonej działalności, wnioskodawcy mogą przyczynić się do rozszerzenia katalogu akceptowanych przez organy skarbowe kosztów przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, iż większy zakres możliwych do odliczenia kosztów to pozytywny wpływ na rozwój niejednego przedsięwzięcia. Wobec tego śmiało możemy stwierdzić, że katalogi te powinny zostać poszerzone również o kwestie wizerunkowe chociażby w zawodzie prawnika, w którym obok głównego kryterium jakim jest merytoryczna wiedza, pojawia się kwestia wyglądu zewnętrznego. Dobra prezencja prawnika podczas spotkania, a w szczególności jego ubiór (garnitur), jest ważnym elementem w oczach potencjalnych klientów podejmujących decyzję o nawiązaniu z nim współpracy. Dlatego na koniec warto postawić otwarte pytanie: czy wydatki na poczet stworzenia i utrzymania dobrego wizerunku nie powinny być kosztem uzyskania przychodu we wszystkich zawodach wymagających kontaktu z potencjalnym klientem?

Na podstawie interpretacji Indywidualnej z dnia 29 listopada 2019 r., o sygn.: 0113-KDIPT2-3.4011.704.2019.1.SJ

Autor: Paweł Boś, doradca podatkowy Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v