poniedziałek, 09 grudzień 2019 08:25

Restrukturyzacja kredytu może wiązać się z zobowiązaniem podatkowym

photo created by tirachardz - www.freepik.com photo created by tirachardz - www.freepik.com

Fiskus traktuje umorzenie kredytu jak przychód, od którego trzeb zapłacić podatek przy rozliczeniu rocznym. Zwolnienie podatkowe w tym zakresie przestało obowiązywać 31.12.2018 roku.

Na problem braku ciągłości regulacji prawnych w zakresie opodatkowania restrukturyzacji zadłużenia zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w 2020 r. - skorzystaj ze szkolenia

Dotychczasowe rozporządzenia w tym zakresie obowiązywały w określonych przedziałach czasowych – rozporządzenie z dnia 22 maja 2015 r. w sprawie zaniechania poboru PIT oraz podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 766 – dalej: „Rozporządzenie z 2015 r.”) miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., natomiast rozporządzenie z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 2167 – dalej: „Rozporządzenie z 2017 r.”) odnosiło się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2018 r.

Aktualna sytuacja frankowiczów, a mianowicie możliwości, jakie otworzył im wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. (sygn. C-260/18) w sprawie Państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank International AG, daje asumpt do tego, aby wydać nowe rozporządzenie lub na stałe wprowadzić do ustawy o podatku dochodowym stosowne zwolnienie dla kredytobiorców, którym udaje się zawrzeć umowę z bankiem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że umorzenie części długu, np. poprzez oddanie bankowi niespłaconego mieszkania, nie jest przychodem, a opodatkowanie kredytobiorcy w tej sytuacji to często prosta droga do wciągnięcia go w spiralę zadłużenia. 

Autor: Katarzyna Kołbuś

Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Od pierwszego dnia nowego roku obowiązuje „lex uber". Zmiany dla kierowców i klientów - Russell Bedford Poland https://t.co/sRV0YwiJCf
7hreply
RB__Poland Zatrzymanie decyzją starosty prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu uchylającemu się od alimentów jest obligatoryjn… https://t.co/DsGM75HCGN