wtorek, 12 listopad 2019 13:58

Indywidualny mikrorachunek podatkowy od początku 2020 roku. Już teraz można sprawdzić jego numer

photo by rawpixel.com - www.freepik.com photo by rawpixel.com - www.freepik.com

Fiskus w ślad za ZUS wprowadza indywidualne rachunki bankowe. Indywidualny rachunek podatkowy służył będzie podatnikom do rozliczania się z urzędem skarbowym już od 1 stycznia 2020 r. Każdy podatnik będzie opłacał CIT, PIT oraz VAT na swój indywidualny mikrorachunek. 

Odwiedzając stronę podatki.gov.pl, zauważymy, że już dzisiaj możemy wygenerować nasz indywidualny rachunek podatkowy, na który od stycznia 2020 r. będziemy opłacali podatek z tytułu CIT, PIT oraz VAT. Numer indywidualnego rachunku bankowego ma składać się z cyfr początkowych, numeru PESEL lub NIP podatnika, do którego konto będzie przypisane, oraz m kończyć się cyfrą „0”. Dzięki temu zabiegowi rozliczanie się z odpowiednim urzędem skarbowym będzie znacznie łatwiejsze. 

Jak dowiadujemy się z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów, indywidualny mikroroachunek podatkowy przeznaczony będzie jedynie do wpłat z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT

Aktualnie fiskus posiada wiele numerów rachunków bankowych, na które podatnicy wpłacają swoje zobowiązania podatkowe w zależności od właściwości miejscowej danego urzędu skarbowego. Jeśli w trakcie roku podatkowego podatnik zmieni miejsce zamieszkania, to nastąpi również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń. Po zmianach, od stycznia przyszłego roku, wszystkie operacje będą odbywały się bezpośrednio na indywidualnym mikrorachunku podatkowym. Co za tym idzie indywidualny mikrorachunek podatkowy zminimalizuje ryzyko wyboru niewłaściwego urzędu skarbowego, z którym to podatnik ma obowiązek się rozliczyć. 

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to także dobra informacja dla osób zalegających z podatkiem. Nie będą już musiały szukać odpowiedniego numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego, gdyż wszelkie należności z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT będą wpłacane na ich indywidualny rachunek podatkowy. 

Jak dowiadujemy się z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów, indywidualny mikroroachunek podatkowy przeznaczony będzie jedynie do wpłat z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT. Inne podatki wpłacać będziemy na rachunki podatkowe urzędów skarbowych w takiej formie jaka obowiązywała dotychczas. 

Indywidualne mikrorachunki podatkowe znacznie ułatwią podatnikom rozliczanie się z odpowiednim urzędem skarbowym. Ważne jest to, iż numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nie zmieni się on nawet w momencie zmiany miejsca zamieszkania podatnika. Wpłat z tytułu podatku CIT, PIT oraz VAT na dotychczasowe numery kont urzędów skarbowym należy dokonywać do końca bieżącego roku. 

Autor: Paweł Boś, doradca podatkowy Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza 4.0 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne i inne rozwiązania trafiają pod obrady Senatu   - Russell… https://t.co/nvSfolgLXT
RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz