wtorek, 05 listopad 2019 08:00

Niższy VAT na e-booki od 1 listopada

Photo by Aliis Sinisalu on Unsplash Photo by Aliis Sinisalu on Unsplash

Nowe przepisy dotyczące opodatkowania książek i czasopism elektronicznych weszły w życie 1 listopada 2019 r. Głównym założeniem nowelizacji ustawy o VAT, w tym matrycy stawek podatku VAT, było uporządkowanie stawek podatkowych. 

1 listopada 2019 r. w życie weszły przepisy nowelizujące ustawę o podatku VAT. Zawierają one między innymi odświeżoną matrycę stawek podatku VAT. Na uwagę zasługują nowe stawki, jakie będą obowiązywały dla wydawnictw elektronicznych czyli na tzw. e-booki oraz e-prasę. 

Niższa stawka na e-booki

Sprawa obniżenia stawki podatku VAT na e-booki i zrównania jej ze stawką stosowaną dla książek tradycyjnych była już wielokrotnie poruszana przez przedstawicieli rynku wydawniczego, co w rezultacie spowodowało, że książki elektroniczne od 1 listopada nie są już objęte stawką w wysokości 23%, lecz obniżoną do 5%.

Zmiany w stawce podatku VAT na e-booki oraz e-prasę to dobry znak dla rynku wydawnictw elektronicznych w Polsce

Dwie niższe stawki na e-prasę

Warto wspomnieć, iż zmianie uległ także podatek VAT od czasopism elektronicznych. E-prasa od 1 listopada 2019 r. objęta została stawką w wysokości 8%, z wyjątkiem czasopism regionalnych lub lokalnych, te zaś jedynie w wersji drukowanej są opodatkowane stawką 5%. 

Niejasna pozycja audiobooków

Mimo iż ustawodawca zapewnia, że stawka 5% podatku VAT ma także zastosowanie do audiobooków, to przepisy niekoniecznie to potwierdzają. Niepewność wzbudza to, że ustawodawca wyłączył spod obniżonej stawki podatku VAT publikacje dostarczane drogą elektroniczną, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści video lub możliwej do odsłuchania muzyki. Zwrócić uwagę należy na fakt, iż audiobook jest tzw. książką mówioną, w której mogą nie wystąpić żadne elementy muzyczne. Natomiast może zdarzyć się tak, że audiobook będzie zawierał dodatkowe elementy muzyczne, których zadaniem będzie urozmaicenie nagrania.

Zmiany w stawce podatku VAT na e-booki oraz e-prasę to dobry znak dla rynku wydawnictw elektronicznych w Polsce. Na zmiany w stawkach podatku VAT od e-booków i e-prasy czekali także konsumenci, którzy liczą na to, że niższy podatek VAT przełoży się na spadek cen tych produktów, co za tym idzie w grę wchodzi wzrost czytelnictwa w Polsce. Pewne wątpliwości mogą budzić jedynie interpretacje co do tego jaka stawka podatku VAT powinna zostać zastosowana dla audiobooków w sytuacji, gdy audiobook będzie zawierał dodatkowe elementy muzyczne próbujące podkreślić treść nagrania.

Autor: Paweł Boś, doradca podatkowy Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
8hreply
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC