poniedziałek, 22 lipiec 2019 07:27

Podatki zagraniczne: rząd Brazylii chce zbliżyć system do standardów międzynarodowych

pixaay pixaay

Jak podaje Agencja Reuters, brazylijski prezydent Jair Bolsonaro powiedział w piątek, że rząd nie stworzy nowych podatków w ramach programu reform podatkowych i nie przywróci tak zwanego podatku od transakcji finansowych CPMF. Reforma ma odbyć się na bazie połączenia obecnych podatków. 

Rząd Brazylii jest w trudnej sytuacji fiskalnej. Przychody są ograniczone, ponieważ wzrost jest bardzo słaby. Ministerstwo Gospodarki w ubiegłym tygodniu obniżyło prognozę wzrostu do 0,8%, a w budżecie pozostało niewiele zapasu. Administracja korzysta ze wszystkich dostępnych narzędzi, aby pozyskać środki pieniężne, wdrażając powszechny program prywatyzacji czy szeroko zakrojone koncesje. Reforma i uproszczenie złożonego systemu podatkowego w Brazylii, w celu zmniejszenia ogólnych obciążeń podatkowych kraju i pobudzenia wzrostu gospodarczego, jest jednym z głównych priorytetów Ministerstwa Gospodarki w drugiej połowie roku. Rząd chce uprościć podatki federalne, być może zastępując cztery lub pięć podatków jednym podatkiem. 

Rząd deklaruje, że niepopularny podatek CPMF nie zostanie przywrócony, czego obawiali się przeciwnicy reform. CPMF został wprowadzony w 1993 r. jako tymczasowy środek subsydiowania brazylijskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej i był realizowany do 2007 r. Podatek ten stanowił 0,38% opłaty za wszystkie transakcje finansowe, w tym czeki. Na wzór CPMF ma zostać wprowadzony podatek od transakcji, który będzie 5 w 1, czyli IPI (podatku akcyzowego), PIS (podatek od Programu Integracji Społecznej), Cofins (składki na ubezpieczenie społeczne), CSLL (Contribuição Social sobre o Lucro Líquid – ubezpieczenie socjalne)i składki płacowe, które są połączone w jedną pojedynczą stawkę (podatkową) od transakcji.

Obecnie w Brazylii funkcjonuje 44 rodzajów podatków, podczas gdy w Polsce, mamy ich 17. 

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na Uniwersytecie Warszawskim

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
15hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB