środa, 03 lipiec 2019 10:40

Wypożyczalnie samochodów także z limitem podatkowym

photo by senivpetro - www.freepik.com photo by senivpetro - www.freepik.com

Nowe regulacje dotyczące podatku dochodowego, obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., dają się we znaki przedsiębiorcom zajmującym się wypożyczaniem samochodów osobowych. 

Przedsiębiorstwa, które zajmują się wypożyczaniem samochodów osobowych (rent a car) często korzystają ze źródeł finansowania zewnętrznego, najczęściej w formie leasingu. Następnie leasingowany samochód wynajmują klientowi. Do tej pory przedsiębiorcy prowadzący tego typu wypożyczalnie ratę leasingową mogli w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Problem pojawił się od 1 stycznia 2019 r. Według nowych przepisów zarówno raty leasingowe, jak i odpisy amortyzacyjne, mogą być w całości zaliczone w koszty podatkowe dla samochodów o wartości do 150 tys. zł. Ustawodawca chciał w ten sposób zrównać zasady odliczeń związanych z użytkowaniem samochodów osobowych, niezależnie do tego, na jakiej podstawie przedsiębiorca korzysta z auta.

Nowe przepisy zaskoczyły firmy rent a car, ponieważ ograniczenie dotyczące amortyzacji nie miało obejmować firm leasingowych i wypożyczalni samochodów osobowych

Okazuje się, iż wyjątkiem od zakładanego braku limitu jest sytuacja, w której przedsiębiorca weźmie auto w leasing, by następnie je wynajmować. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 maja 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.93.2019.2.AA). Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej złożył przedsiębiorca (osoba fizyczna) zajmujący się krótko- i długoterminowym wynajmem samochodów osobowych. Przedsiębiorca ten w kwietniu bieżącego roku wziął w leasing samochód osobowy o wartości przekraczającej 150 tys. zł, by następnie go wynajmować. Chciał on upewnić się, że będzie mógł odliczać od przychodu całość rat leasingowych. Z odpowiedzi dyrektora KIS wynika, iż wyłączenie przepisów art. 23 ust. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) w tym przypadku nie jest możliwe. Dyrektor KIS stwierdził, iż wyłączenie to nie dotyczy sytuacji, w której znalazł się przedsiębiorca, zwracając uwagę na to, iż przepis wyklucza stosowanie limitu 150 tys. zł tylko w przypadku amortyzacji. Oznacza to, iż wyłączenie dotyczy tylko i wyłącznie samochodów osobowych wpisanych do ewidencji środków trwałych. Z interpretacji dyrektora KIS wywnioskować możemy, iż limit 150 tys. zł nie dotyczyłby podatnika wynajmującego samochody, gdyby ten zakupił auto, a nie wziął je w leasing.

Już na etapie konsultacji odnośnie przepisów, które miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. organizacja pracodawców wystąpiła z propozycją by Ministerstwo Finansów zrezygnowało z limitowania kosztów uzyskania przychodów dla przedsiębiorców, którzy w 100% wykorzystują samochody w ramach prowadzonej działalności. Dzięki temu zabiegowi możliwe byłoby uniknięcie poruszonej w tym artykule sytuacji. Finalnie propozycja ta została zakwestionowana i nie została wprowadzona do ustawy.

Nie wiemy czy zabieg ten to celowe działanie ustawodawcy, czy jest to zwykłe przeoczenie. Nadzieją przedsiębiorców prowadzących wypożyczalnie samochodów osobowych jest uregulowanie przepisów w tym zakresie przy najbliższej nowelizacji. Sytuacja, w której limitem objęty jest przedsiębiorca sam nie korzystający z samochodu osobowego, a jedynie przekazujący go swojemu klientowi do użytkowania, nie wydaje się do końca słuszna. 

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
14hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB