Napoje roślinne z wyższą stawką VAT. Zmiana, która uderza w alergików

Rząd chce promować zdrową żywność, a jednocześnie podnosi na nią podatek. Wraz z nowelizacją przepisów podatkowych zmienia się stawka VAT m. in. na napoje roślinne, które stanowią zdrową alternatywę dla mleka krowiego. 

Ministerstwo Finansów deklaruje, że głównym powodem wprowadzenia nowych stawek VAT jest promocja zdrowych, pełnowartościowych produktów. Według nowej matrycy VAT na rok 2019 zastosowano wzrost stawki podatku na napoje z 5 na 23%, w tym także na napoje roślinne. Zmiana ta mocno uderza w dużą grupę osób cierpiących na alergie na białko mleka krowiego oraz w posiadających nietolerancję laktozy, a także w pozostałe osoby, które z różnych innych względów dietetycznych nie mogą spożywać mleka krowiego. Zmiana dotknie także wegan i wegetarian.

Według nowej matrycy VAT na rok 2019 zastosowano wzrost stawki podatku na napoje z 5 na 23%, w tym także na napoje roślinne

Szacuje się, że w polskim społeczeństwie jest około 25% osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, a według raportów w naszym kraju jest 8% wegetarian i 7% wegan, przy czym liczby te stale rosną. Napoje roślinne wyprodukowane na bazie migdałów, orzechów, ryżu, soi czy owsa stanowią zdrową alternatywę mleka krowiego dla wyżej wymienionych grup społecznych. Nazwa – napój , dla produktów roślinnych jest myląca i prawdopodobnie przez to, produkty te zostały zakwalifikowane do jednej kategorii wraz ze słodzonymi sokami. Zgodnie z unijnymi przepisami nazwa mleko zarezerwowana jest dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Producenci roślinnych alternatyw używają nazwy „napój”, gdyż w przypadku napoju roślinnego musi on zostać rozcieńczony, ponieważ produkt nierozcieńczony byłby zbyt gęsty aby mógł nadawać się do wypicia, co jednocześnie nie umniejsza jego wartości odżywczych. Napoje roślinne są źródłem: wapnia, białka, żelaza, magnezu czy witaminy B12, a tym samym stanowią ważny element prawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to napój sojowy jest najpopularniejszą, a zarazem najbardziej zbliżoną alternatywą do mleka krowiego, które jest jednym z głównych źródeł alergenów, zwłaszcza u małych dzieci. Ponadto według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa produkty mleczne są nieporównywalnie bardziej szkodliwe dla atmosfer niż soja. Należy także wspomnieć o problemie wylesienia, za które aż w 70% odpowiada hodowla zwierząt, w tym 19% przypisuję się samej produkcji nabiału. 

W kontekście zmiany stawki podatku na napoje roślinne niezrozumiałe jest stanowisko rządu, który na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązany jest do troski o środowisko naturalne. Rząd wprowadzając nowe stawki VAT na napoje roślinne dyskryminuje osoby, które cierpią na alergie na białko mleka krowiego, osoby posiadające nietolerancję laktozy oraz we wszystkich tych, którzy swoimi decyzjami konsumenckimi starają się ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. 

Autor:

Paweł Boś

Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej. Związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz absolwent Zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wierzyciel żony może pozwać męża – nowe orzeczenie Sądu Najwyższego - Russell Bedford Poland https://t.co/kZxvw28JDc
RB__Poland Nowy adres siedziby Russell Bedford w Warszawie - Russell Bedford Poland https://t.co/qX9zHr3try
RB__Poland Termin przedawnienia w przypadku kumulatywnej kwalifikacji czynu  - Russell Bedford Poland https://t.co/ou9XENqOKT