środa, 19 grudzień 2018 14:40

Podatek cyfrowy w impasie

Nowy podatek od usług cyfrowych jest wciąż przedmiotem ustaleń na szczeblu Unii Europejskiej. Państwa członkowskie nie ustaliły w tym zakresie wspólnego podejścia, a niektóre, jak np. Włochy, już wprowadziły web tax do swojego systemu podatkowego. Polska uczestniczy w rozmowach, ale nie podejmuje konkretnych kroków.

Trwają prace nad wprowadzeniem opodatkowania sektora cyfrowego i wprowadzenia w Unii Europejskiej (UE) ukierunkowanego i tymczasowego rozwiązania w postaci podatku od usług cyfrowych (digital services tax, DST). Polska popiera potrzebę dostosowania międzynarodowych zasad podatkowych do nowoczesnych modeli biznesowych w sektorze cyfrowym. Poparła także jak najszybsze osiągnięcie na poziomie UE porozumienia w tym zakresie.

Internetowi giganci bez opodatkowania 

21 Marca Komisja Europejska zaproponowała nowe regulacje, które dotyczyły opodatkowania sektora cyfrowego. Opodatkowanie usług cyfrowych miałoby się odbywać się na terytorium państwa członkowskiego i powinno wynosić 3% od zysków wygenerowanych w danym państwie z usług cyfrowych tj. takich, w których liczba użytkowników przekracza 100.000, przychody z usług cyfrowych przekraczają 7 mln euro, liczba kontraktów biznesowych przekracza 3.000, korzyści uzyskane z danych dostarczonych przez użytkowników, z portali aukcyjnych i marketplace’ów, z subskrypcji i e-sponsoringu oraz co zostało zaproponowane w poprzednim tygodniu przez MEPs, platformy dostarczające cyfrowe treści np. Netflix. Celem tych regulacji jest nałożenie na największych „graczy” na rynku dodatkowego zobowiązania, które wyrówna zasady konkurencji i wprowadzi prawo pozwalające unormować kwestie np. podwójnego opodatkowania. Największych graczy tzn. takich, których roczne przychody przekraczają w UE 40 mln Euro (KE w projekcie zaproponowała 50 mln euro) lub 750 mln Euro w skali światowej, jak np. Amazon czy Google. 

Podatek przejściowy

UE proponuje też wprowadzenie podatku okresowego od niektórych przychodów z działalności cyfrowej. W odróżnieniu od wspólnej unijnej reformy podstawowych zasad podatkowych, ten pośredni podatek miałby zastosowanie do dochodów uzyskanych z niektórych działań cyfrowych, które całkowicie wymykałyby się spod obecnych ram podatkowych.Podatek będzie miał zastosowanie do dochodów uzyskanych z działalności, w której użytkownicy odgrywają istotną rolę w tworzeniu wartości i które najtrudniej jest uchwycić przy pomocy obowiązujących przepisów podatkowych, takich jak te dochody:

  • stworzone ze sprzedaży internetowej przestrzeni reklamowej

  • utworzone z cyfrowych działań pośrednich, które pozwalają użytkownikom na interakcję z innymi użytkownikami i które mogą ułatwić sprzedaż towarów i usług między nimi

  • utworzone ze sprzedaży danych generowanych na podstawie informacji dostarczanych przez użytkownika.

Podzielone opinie

Nie pozostaje obojętny na poczynania KE także Prezydent USA, Donald Trump, który zamierza zaskarżyć to rozwiązanie do Światowej Organizacji Handlu. Jest to o tyle istotna kwestia, że większość firm spełniających kryteria opodatkowania znajduje się po drugiej stronie oceanu (Facebook, Uber itd.). Część krajów (np. Francja) zapowiada, że wdroży dodatkowe zobowiązania w sektorze cyfrowym, nawet jeśli członkowie UE nie dojdą do porozumienia. 

Polski rząd przygląda się sprawie i jest skłonny poprzeć rozwiązania Rady. Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że zbiera pod tym kątem dane do raportu, który ma pomóc w zabezpieczeniu interesów Polski. W ocenie polskiego Ministerstwa Finansów kierunek zmian odnośnie do systemu międzynarodowego opodatkowania gospodarki cyfrowej, zaproponowany przez Komisję Europejską w projektach dyrektyw jest zgodny z interesem fiskalnym Polski. W związku z tym, Rada Ministrów udzieliła ogólnego poparcia dla kształtu zarówno projektu dyrektywy o zakładzie cyfrowym oraz projektu dyrektywy o podatku od wybranych usług cyfrowych, opublikowanych przez Komisję Europejską w dniu 21 marca 2018 r. 

Autor:

Justyna Kyć - Radca prawny w Departamencie Prawnym Od 2017 roku związana z Russell Bedford Poland. Specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych, w szczególności w zakresie sporządzania i negocjacji umów handlowych oraz świadczenia bieżącego doradztwa prawnego.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA) - Russell Bedford Poland https://t.co/rVQmaNVB7N
RB__Poland Russell Bedford wychodzi poza strefę komfortu i zdobywa nagrodę „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/qEgGVXxEat
RB__Poland Poznaj aktualne i nadchodzące zmiany w prawie podatkowym. Zapraszamy gorąco na naszą konferencję… https://t.co/rfsIoTOFjW
RB__Poland Cywilna odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a złożenie lub niezłożenie we wła… https://t.co/uGjLcG1EE8