poniedziałek, 29 październik 2018 08:07

Sejm przyjął exit tax, daninę solidarnościową i inne ważne zmiany podatkowe

Przy ledwo słyszalnym sprzeciwie opozycji 23.10. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2860) oraz rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk nr 2848). 26.10. zmiany w zapisach Ordynacji podatkowej zaaprobował Senat, przyjmując je bez poprawek. 

Głównymi celami przywołanych ustaw jest uproszczenie prawa podatkowego i pozyskanie dodatkowych funduszy na potrzeby finansowania potrzeb osób niepełnosprawnych. Włodzimierz Nykiel z PO skrytykował ustawy za „niską jakość językową” i wprost przeciwne do założonego celu – komplikowanie prawa podatkowego. Mirosław Pampuch z Nowoczesnej krytykował m.in. przepisy o obowiązku raportowania o schematach podatkowych, które to podważają wiarygodność m.in. doradców podatkowych. Również przeprowadzane konsultacje społeczne wskazywały na znaczące wady wprowadzanych zmian. Jednak głosy sprzeciwu między innymi Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) czy Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, pozostały bez echa, zaś medialny szum wokół wprowadzania 12.11. dodatkowego dnia wolnego od pracy, sprawił, że opinia publiczna, a nawet sami zainteresowani, przegapili ważny moment istnej rewolucji podatkowej. 

 Co się zmieni, kiedy ustawy zostaną podpisane przez Prezydenta RP? 

  • Wprowadza się exit tax, zgodnie z którym opodatkowane miałyby zostać dochody z niezrealizowanych zysków. Krytycy wprowadzenia podatku wskazują na to, że spowoduje odpływ zagranicznego kapitału z Polski. Rząd wprowadził rozwiązanie jako reakcję na zapisy dyrektywy ATAD, zaostrzając minimalne wymagania narzucane przez Wspólnotę UE. Podatkiem zostały objęte również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

  • Likwiduje się podatek liniowy dla dochodów osób fizycznych. Na mocy ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wprowadza się trzeci próg podatkowy – przy dochodzie powyżej 1 miliona złotych rocznie stawka będzie wynosić już nie 19%, a 23%. Fundusz dla osób z niepełnosprawnością będzie finansowany m.in. właśnie przez przedsiębiorców osiągających tak wysokie dochody, przy czym wysokość składki nie została w ustawie podana – ma być na bieżąco określana w ustawie budżetowej. „W rzeczywistości zatem, polski ustawodawca, pod pretekstem stworzenia Funduszu (w dużej mierze pokrywającego się kompetencyjnie z już istniejącym PFRON), zdecydował się na zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy (co gorsza – w wysokości nie określonej na stałe w ustawie), a także likwidację liniowego podatku dochodowego od działalności gospodarczej i wprowadzenie do skali podatkowej trzeciego progu w wysokości miliona złotych” – czytamy na stronie ZPP. 

  • Zmienią się przepisy dotyczące cen transferowych. Analiza danych pobieranych dzięki raportowaniu ma się odbywać automatycznie. Ordynacja podatkowa zmniejsza obowiązki dokumentacyjne i wydłużą terminy na ich wykonanie, z trzech miesięcy do dziewięciu po zakończeniu roku podatkowego. 

  • Nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z walut wirtualnych. Przychody będą kwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Ewentualna poniesiona strata nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji czy z prowadzonej działalności gospodarczej. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza 4.0 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne i inne rozwiązania trafiają pod obrady Senatu   - Russell… https://t.co/nvSfolgLXT
13hreply
RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz