poniedziałek, 29 październik 2018 08:07

Sejm przyjął exit tax, daninę solidarnościową i inne ważne zmiany podatkowe

Przy ledwo słyszalnym sprzeciwie opozycji 23.10. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2860) oraz rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk nr 2848). 26.10. zmiany w zapisach Ordynacji podatkowej zaaprobował Senat, przyjmując je bez poprawek. 

Głównymi celami przywołanych ustaw jest uproszczenie prawa podatkowego i pozyskanie dodatkowych funduszy na potrzeby finansowania potrzeb osób niepełnosprawnych. Włodzimierz Nykiel z PO skrytykował ustawy za „niską jakość językową” i wprost przeciwne do założonego celu – komplikowanie prawa podatkowego. Mirosław Pampuch z Nowoczesnej krytykował m.in. przepisy o obowiązku raportowania o schematach podatkowych, które to podważają wiarygodność m.in. doradców podatkowych. Również przeprowadzane konsultacje społeczne wskazywały na znaczące wady wprowadzanych zmian. Jednak głosy sprzeciwu między innymi Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) czy Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, pozostały bez echa, zaś medialny szum wokół wprowadzania 12.11. dodatkowego dnia wolnego od pracy, sprawił, że opinia publiczna, a nawet sami zainteresowani, przegapili ważny moment istnej rewolucji podatkowej. 

 Co się zmieni, kiedy ustawy zostaną podpisane przez Prezydenta RP? 

  • Wprowadza się exit tax, zgodnie z którym opodatkowane miałyby zostać dochody z niezrealizowanych zysków. Krytycy wprowadzenia podatku wskazują na to, że spowoduje odpływ zagranicznego kapitału z Polski. Rząd wprowadził rozwiązanie jako reakcję na zapisy dyrektywy ATAD, zaostrzając minimalne wymagania narzucane przez Wspólnotę UE. Podatkiem zostały objęte również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

  • Likwiduje się podatek liniowy dla dochodów osób fizycznych. Na mocy ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wprowadza się trzeci próg podatkowy – przy dochodzie powyżej 1 miliona złotych rocznie stawka będzie wynosić już nie 19%, a 23%. Fundusz dla osób z niepełnosprawnością będzie finansowany m.in. właśnie przez przedsiębiorców osiągających tak wysokie dochody, przy czym wysokość składki nie została w ustawie podana – ma być na bieżąco określana w ustawie budżetowej. „W rzeczywistości zatem, polski ustawodawca, pod pretekstem stworzenia Funduszu (w dużej mierze pokrywającego się kompetencyjnie z już istniejącym PFRON), zdecydował się na zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy (co gorsza – w wysokości nie określonej na stałe w ustawie), a także likwidację liniowego podatku dochodowego od działalności gospodarczej i wprowadzenie do skali podatkowej trzeciego progu w wysokości miliona złotych” – czytamy na stronie ZPP. 

  • Zmienią się przepisy dotyczące cen transferowych. Analiza danych pobieranych dzięki raportowaniu ma się odbywać automatycznie. Ordynacja podatkowa zmniejsza obowiązki dokumentacyjne i wydłużą terminy na ich wykonanie, z trzech miesięcy do dziewięciu po zakończeniu roku podatkowego. 

  • Nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z walut wirtualnych. Przychody będą kwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Ewentualna poniesiona strata nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji czy z prowadzonej działalności gospodarczej. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq
19hreply
RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt
RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX