poniedziałek, 01 październik 2018 08:00

Odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, w przypadku zakupu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, przysługuje tylko wtedy gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych (jednocześnie do działalności gospodarczej i do użytku prywatnego), wówczas można odliczyć połowę podatku VAT należnego. 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2018 r. sygn. S-ILPP1/4512-1-147/15/18-S/TKU dotyczy kwestii bardzo szczegółowej związanej z parkowaniem takich samochodów poza siedzibą firmy. 

Spółka zajmuje się sprzedażą specjalistycznej chemii gospodarczej w Polsce. W związku z tym zatrudnia przedstawicieli handlowych zarówno w siedzibie Spółki (obsługa handlowa województwa) jak i na terenie kraju. Przedstawiciele handlowi otrzymują do użytku służbowego samochody osobowe, które są im niezbędne do pracy.

W przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego

Spółka ustaliła zasady wewnętrzne, zgodnie z którymi pracownicy nie mogą używać samochodów do celów prywatnych. Jednocześnie powinni parkować wykorzystywane samochody osobowe na parkingach strzeżonych należących do spółki. 

Pojawiają się jednak takie przypadki, że dany przedstawiciel musi np. jechać do kontrahenta w godzinach porannych i nie byłoby uzasadnione ze strony ekonomicznej, żeby najpierw jechał do siedziby spółki po samochód, a później do klienta, gdyż w praktyce koszt paliwa byłby większy (jednocześnie większa strata czasu). 

Z tego powodu pracownicy niekiedy parkują samochody na swoich prywatnych parkingach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Spółka spełnia jednocześnie wymogi ewidencyjne w postaci np. nadajnika GPS zamontowanego w samochodzie (w celu wykluczenia możliwości użytki prywatnego). 

Spółka chciała uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę na to, że:

„prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.”

Organ podatkowy jednocześnie uznał, że sam dojazd pracownika do pracy stanowi wykorzystanie samochodu na prywatny użytek, jednak w tym konkretnym przypadku okoliczności uzasadniają wniosek, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia:

„uwzględniając specyficzne okoliczności, z którymi Spółka wiąże wyrażenie zgody na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika celem umożliwienia korzystania z tego samochodu w dojazdach do pracy oraz wprowadzone przez Wnioskodawcę zasady używania ww. samochodów (m.in. ewidencje przebiegu pojazdów, system GPS, obowiązek parkowania aut na zamkniętych parkingach dozorowanych lub strzeżonych (…) Spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych”.

Autor: Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które przewiduje, że każdy właściciel mieszkania w budy… https://t.co/r0WZXODDX8
RB__Poland Restrukturyzacja kredytu może wiązać się ze sporym zobowiązaniem podatkowym - Russell Bedford Poland https://t.co/dcA3bInbYs
RB__Poland Niezmiernie miło nam jest zaprezentować Państwu pierwszy numer miesięcznika VADEMECUM RB z zakresu kadr i płac:… https://t.co/MabWDg5YUb
RB__Poland Po pracowitym i udanym roku sezon konferencyjny Russell Bedford zakończył się dwoma ostatnimi wydarzeniami roku: sp… https://t.co/uqiIer2vXE