poniedziałek, 01 październik 2018 08:00

Odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, w przypadku zakupu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, przysługuje tylko wtedy gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych (jednocześnie do działalności gospodarczej i do użytku prywatnego), wówczas można odliczyć połowę podatku VAT należnego. 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2018 r. sygn. S-ILPP1/4512-1-147/15/18-S/TKU dotyczy kwestii bardzo szczegółowej związanej z parkowaniem takich samochodów poza siedzibą firmy. 

Spółka zajmuje się sprzedażą specjalistycznej chemii gospodarczej w Polsce. W związku z tym zatrudnia przedstawicieli handlowych zarówno w siedzibie Spółki (obsługa handlowa województwa) jak i na terenie kraju. Przedstawiciele handlowi otrzymują do użytku służbowego samochody osobowe, które są im niezbędne do pracy.

W przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego

Spółka ustaliła zasady wewnętrzne, zgodnie z którymi pracownicy nie mogą używać samochodów do celów prywatnych. Jednocześnie powinni parkować wykorzystywane samochody osobowe na parkingach strzeżonych należących do spółki. 

Pojawiają się jednak takie przypadki, że dany przedstawiciel musi np. jechać do kontrahenta w godzinach porannych i nie byłoby uzasadnione ze strony ekonomicznej, żeby najpierw jechał do siedziby spółki po samochód, a później do klienta, gdyż w praktyce koszt paliwa byłby większy (jednocześnie większa strata czasu). 

Z tego powodu pracownicy niekiedy parkują samochody na swoich prywatnych parkingach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Spółka spełnia jednocześnie wymogi ewidencyjne w postaci np. nadajnika GPS zamontowanego w samochodzie (w celu wykluczenia możliwości użytki prywatnego). 

Spółka chciała uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w przypadku parkowania samochodów poza siedzibą spółki (w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników) istnieje możliwość odliczenia całości podatku VAT naliczonego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę na to, że:

„prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.”

Organ podatkowy jednocześnie uznał, że sam dojazd pracownika do pracy stanowi wykorzystanie samochodu na prywatny użytek, jednak w tym konkretnym przypadku okoliczności uzasadniają wniosek, że podatnik ma prawo do pełnego odliczenia:

„uwzględniając specyficzne okoliczności, z którymi Spółka wiąże wyrażenie zgody na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika celem umożliwienia korzystania z tego samochodu w dojazdach do pracy oraz wprowadzone przez Wnioskodawcę zasady używania ww. samochodów (m.in. ewidencje przebiegu pojazdów, system GPS, obowiązek parkowania aut na zamkniętych parkingach dozorowanych lub strzeżonych (…) Spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodów osobowych”.

Autor: Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA) - Russell Bedford Poland https://t.co/rVQmaNVB7N
RB__Poland Russell Bedford wychodzi poza strefę komfortu i zdobywa nagrodę „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/qEgGVXxEat
RB__Poland Poznaj aktualne i nadchodzące zmiany w prawie podatkowym. Zapraszamy gorąco na naszą konferencję… https://t.co/rfsIoTOFjW
RB__Poland Cywilna odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a złożenie lub niezłożenie we wła… https://t.co/uGjLcG1EE8