poniedziałek, 18 czerwiec 2018 17:10

Unia Europejska jako jedna gospodarka. Realna przyszłość lub plan nierealny

Unia Europejska jest związkiem państw opartym na wspólnym rynku ze swobodnym przepływem dóbr i usług. Integracja jest na tyle rozbudowana, że można mówić o czymś więcej niż o organizacji międzynarodowej. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją różnice zdań w kwestii modelu współpracy. Kryzys finansowy z 2008 r. oraz następująca po nim wizja bankructwa na południu Europy spowodowały powstanie nowych pytań odnośnie do ściślejszej integracji, zwłaszcza wśród państw strefy Euro.

 

Osiąganie wspólnego stanowiska w praktyce bywa trudne. W krajach wspólnej waluty europejskiej, podobnie jak na całym świecie, można dostrzec podział na bogatą Północ i biedniejsze Południe. Przedstawiciel francuskiego odpowiednika NBP wyraził opinię, że czas na reformy jest teraz, a większych postępów nie widać.

Wyciągnąć wnioski z kryzysu

Kryzys finansowy skończył się dobrych kilka lat temu. Korzystna koniunktura gospodarcza może teraz uśpić czujność. Prawa ekonomiczne są w tej kwestii nieubłagane. Po latach wzrostów w końcu musi nastąpić recesja. Pytanie tylko kiedy.

Władze Unii Europejskiej mogłyby utworzyć mechanizmy w celu zamortyzowania przyszłych kryzysów gospodarczych zarówno na płaszczyźnie całej wspólnoty, jak i strefy Euro. Nie jest to łatwe, bo wymaga kompromisu w bardzo szerokim gronie. Bogatsze kraje z północnych rejonów UE mają niekiedy obawy, że ściślejsza współpraca skończy się przede wszystkim finansowaniem zadłużenia biedniejszego południa. Szerokiego porozumienia nie ułatwiają również coraz większe sukcesy partii populistycznych w różnych regionach Europy.

Dwie wersje kryzysu po dwóch stronach Atlantyku

Kryzys finansowy w USA kojarzy się przede wszystkim z kredytami hipotecznymi, które były masowo udzielane osobom bez wystarczającej zdolności kredytowej. W Europie poszczególne państwa ucierpiały w różnym stopniu. Największe trudności spotkały nadmiernie zadłużone kraje śródziemnomorskie, a zwłaszcza Grecję.

Dramat Aten był impulsem do ogólnoeuropejskiej debaty dotyczącej możliwości narzucenia ściślejszych reguł polityki monetarnej, których musiałyby przestrzegać poszczególne państwa członkowskie. Kraje UE są suwerenne i mogą samodzielnie decydować o własnej gospodarce. Nieodpowiedzialność może jednak skutkować kosztami dla całej wspólnoty.

Entuzjazm i sceptycyzm

Jednym z największych entuzjastów pogłębienia europejskiej integracji jest prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego wizja zakłada m.in. powołanie wspólnego ministra finansów dla wszystkich krajów, które przyjęły walutę euro. Inne propozycje zwolenników ściślejszej współpracy zakładają większy stopień międzypaństwowego „dzielenia się ryzykiem”. W tej kwestii można napotkać opór zarówno ze strony bogatej europejskiej Północy, jak i partii populistycznych z najróżniejszych regionów.

Unia Europejska jest jedną z trzech największych światowych gospodarek. W przeciwieństwie do konkurencyjnych USA i Chin występuje tu znaczne zróżnicowanie polityczne, w zależności od regionu. Europejscy przywódcy powinni znaleźć rozwiązanie, które uszanuje odrębność i jednocześnie zapewni pewien poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku następny kryzys może być równie dolegliwy jak poprzedni.

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. sprzedaży
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Od pierwszego dnia nowego roku obowiązuje „lex uber". Zmiany dla kierowców i klientów - Russell Bedford Poland https://t.co/sRV0YwiJCf
8hreply
RB__Poland Zatrzymanie decyzją starosty prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu uchylającemu się od alimentów jest obligatoryjn… https://t.co/DsGM75HCGN