poniedziałek, 18 czerwiec 2018 17:00

KNF przestrzega przed wątpliwymi poradami dla inwestorów. Możliwe kary pieniężne

Informacje prezentowane w mediach mogą mieć ogromny wpływ na decyzję inwestycyjne i notowania giełdowe. Zwraca na to uwagę Komisja Nadzoru Finansowego. KNF wydała komunikat, w którym przestrzega przed wydawaniem rekomendacji nierzetelnych lub ocierających się o konflikt interesów i straszy karami pieniężnymi. Można zarzucić KNF ograniczanie wolności słowa, jednak ten schemat wpisuje się w działania władz UE sprzed dwóch lat, a mianowicie akt prawny określany jako Rozporządzenie MAR.

 

Wejście w życie tych regulacji (MAR) wywołało niepokój z uwagi na potencjalnie wysokie kary finansowe za coś, co powinno stanowić oazę wolności słowa. Rekomendacje inwestycyjne są nieodłączną częścią gospodarki wolnorynkowej. Niektórym trudno sobie wyobrazić, że można zapłacić karę za opinię w tej kwestii. Komunikat KNF mógł dodatkowo rozbudzić ten niepokój. Można się obawiać, że kierunek obrany przez UE jest sprzeczny z fundamentalnymi europejskimi wartościami. Czy ten niepokój jest słuszny?

Informacje z pozoru neutralne

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych składa się z dwóch elementów. Po pierwsze liczy się wiedza ekonomiczna, po drugie – umiejętność przewidywania przyszłości. Nie ma na świecie takich ekspertów, którzy podejmują tylko trafne decyzje inwestycyjne. Każda racjonalna strategia musi być jednak oparta o jakieś obiektywne fundamenty. Dokonywanie wyborów na podstawie rekomendacji ekspertów jest czymś normalnym. Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie zalecenia tego rodzaju są rzetelne. Nawet najlepsi specjaliści mogą dać się ponieść fantazji i doradzić opcję pozbawioną rzeczowego uzasadnienia. Kary pieniężne za nierzetelne rekomendacje, którymi straszy KNF, mogą mieć w tym kontekście jakiś sens. Pojawia się jednak pytanie jak odróżnić zalecenia uzasadnione od nieuzasadnionych i kto powinien ustalać takie kryteria.

Rekomendacje z osobistym interesem

Komunikat KNF dotyczy nie tylko rekomendacji nierzetelnych, lecz także – a może przede wszystkim – sugestii nacechowanych interesem kapitałowym. Mówiąc nieco prościej – spółka medialna może doradzać inwestycje w nieruchomości dlatego, że jest powiązana kapitałowo z firmą budowlaną, której takie inwestycje są na rękę. Co więcej, taki przekaz może przybrać formę informacji z pozoru neutralnej i pochodzącej od niezależnych ekspertów. Z tego powodu KNF rekomenduje, żeby w takich przypadkach ujawniać okoliczności, które mogą rzutować na osobisty interes lub konflikt interesów.

Mechanizm, który dopiero raczkuje

Regulacje UE dotyczące „mechanizmu wczesnego ostrzegania” są konstrukcją, która niedawno powstała i nie miała wiele czasu na poważne testy. Kierunek wydaje się jednak słuszny. Za ilustrację znaczenia tej inicjatywy może posłużyć doskonale wszystkim znana afera Amber Gold.

Ten przykład nie jest całkowicie analogiczny dlatego, że ta „spółka” rekomendacje wystawiała sobie sama. Eleganckie biura w największych miastach i mnóstwo bilbordów reklamujących „medalową lokatę w złoto na 8%” mogły zamydlić oczy niejednej osobie bez wykształcenia ekonomicznego. Nie ulega wątpliwości, że nawet bez wykształcenia ekonomicznego, można było dostrzec piramidalną bzdurę. Złoto jest aktywem o zmiennej wartości. W żadnym wypadku nie można zagwarantować, że ten kruszec zyska na wartości 8% w skali roku. Każdy mógł dostrzec niebezpieczeństwo, ale nikt nie zdecydował się w porę powiedzieć, że król jest nagi. Gdyby wtedy istniały rzetelne mechanizmy ostrzeżeń przed wątpliwymi inwestycjami, to być może udałoby się uniknąć tragedii. Teraz nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za tę aferę – ani prokuratura, ani Komisja Nadzoru Finansowego.

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. sprzedaży
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE
17hreply
RB__Poland Sąd Najwyższy o wpływie prolongaty terminu zapłaty na rozpoczęcie biegu przedawnienia - Russell Bedford https://t.co/qlo8IEODh0
RB__Poland Zmiany w katalogu przypadków wymagających pozwolenia na budowę albo zgłoszenia  – nowelizacja prawa budowlanego - R… https://t.co/DpL9hxNLal