poniedziałek, 18 czerwiec 2018 13:33

Jak zdobyć dotacje na szkolenia - poradnik krok po kroku

Każdy mądry przedsiębiorca wie jak bardzo zgubna jest pułapka niewiedzy. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że szkolenia są potrzebne i dają wymierne korzyści. Co zrobić, kiedy przedsiębiorstwa nie stać na nas na inwestowanie w rozwój? Pomocne mogą okazać się dotacje. Mamy tu do wyboru dwa źródła finansowania – pomoc ze środków unijnych lub z budżetu państwa. Aby uzyskać wsparcie, należy wejść na stronę Usług Rozwojowych albo zwrócić się do Urzędu Pracy.

 

W tym roku z możliwości dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej mogą skorzystać pracownicy z wszystkich województw, oprócz woj. mazowieckiego i pomorskiego. Pieniądze dostępne są w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Szkolenia dotowane z budżetu UE są dostępne na stronie Bazy Usług Rozwojowych www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl, a o rozdysponowaniu ich dofinansowania decydują wybrani operatorzy szkoleń, którzy badają potrzeby rozwojowe zgłaszających się firm. Są oni wyznaczani przez Urząd Marszałkowski danego województwa. Przykładowo dla województwa podlaskiego operatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy, a w województwie warmińsko-mazurskim mamy trzech operatorów, w zależności od subregionu: subregion olsztyński: Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka, Techpal Sp. z o.o., Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych; subregion elbląski: Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka, Techpal Sp. z o.o., subregion ełcki: Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka, Techpal Sp. z o.o., Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych. To do nich należy zwracać się z wnioskiem o wsparcie finansowe. Po rozpoznaniu potrzeb zdecydują czy dotacja może być udzielona. Warto wiedzieć, że jedną z możliwości, jakie daje nowy system dofinansowania jest wykupienie specjalnego bonu na szkolenia. Przykładowo bon o wartości 5.000 zł możesz kupić u swojego operatora za 1.000 zł (podane kwoty są przykładowe), a następnie wykorzystać przez stronę uslugirozwojowe.parp.gov.pl Tu wyszukujesz szkolenie, a następnie rejestrujesz się jako użytkownik indywidualny lub instytucjonalny i zamawiasz wybraną usługę, korzystając z prostego w obsłudze formularza.

Wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Fundusze z budżetu państwa to w tym roku prawie 200 tys. zł. Skorzystać z nich mogą wszystkie firmy, przy czym w przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego, natomiast pozostałe firmy muszą wnieść wkład własny wynoszący 20% szkolenia. Całość dofinansowania ze środków KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. O pomoc w sfinansowaniu rozwoju kadry należy zwracać się do właściwego urzędu pracy. Urząd powiadomi czy dysponuje jeszcze środkami, a jeśli tak, to wyda wniosek o dotację i udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Uzyskanie dotacji z KFS wymaga współpracy ze strony organizatora szkoleń, który ma za zadanie dostarczyć wymagane dokumenty, m.in. zaświadczenia o prowadzonej działalności szkoleniowej oraz certyfikaty.

Jak co roku środki wspierające rozwój są rozdysponowywane w tempie błyskawicznym. W niektórych województwach operatorzy już zakręcili kurki z pieniędzmi unijnymi, w innych dotacje dopiero ruszą. Ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i nie zapominać o tym, że pracownik z zawsze aktualnym zasobem wiedzy, to potężny kapitał firmy.

Ramka: Terminy uruchomienia Podmiotowego Systemu Finansowania

Województwo

Okres

woj. dolnośląskie

II kwartał 2017 r.

woj. kujawsko-pomorskie

II kwartał 2017 r.

woj. lubelskie

I kwartał 2017 r.

woj. lubuskie

II/III kwartał 2017 r.

woj. łódzkie

II/III kwartał 2017 r.

woj. małopolskie

II/III kwartał 2017 r.

woj. opolskie

IV kwartał 2017 r.

woj. podkarpackie

I kwartał 2017 r.

woj. śląskie

I kwartał 2017 r.

woj. świętokrzyskie

I kwartał 2017 r.

woj. wielkopolskie

I kwartał 2017 r.

woj. zachodniopomorskie

II kwartał 2017 r.

woj. podlaskie

Z dniem 12 stycznia 2017 r. został zakończony nabór Formularzy zgłoszeniowych na dofinansowanie usług rozwojowych.

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. sprzedaży
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE
18hreply
RB__Poland Sąd Najwyższy o wpływie prolongaty terminu zapłaty na rozpoczęcie biegu przedawnienia - Russell Bedford https://t.co/qlo8IEODh0
RB__Poland Zmiany w katalogu przypadków wymagających pozwolenia na budowę albo zgłoszenia  – nowelizacja prawa budowlanego - R… https://t.co/DpL9hxNLal