wtorek, 14 czerwiec 2022 13:13

Styl zarządzania a wypalenie zawodowe

Po pierwszych miesiącach pandemii aż 31% Polaków czuło się wypalonych zawodowo, zaś wśród pracowników ze stażem w przedziale 5 – 8 lat odsetek ten wyniósł aż 41%. Odizolowanie od współpracowników, brak pewności co przyniosą następne tygodnie czy zatarcie granicy pomiędzy pracą a domem to czynniki powiązane z sytuacją pandemiczną i jednocześnie wpływające na brak zadowolenia z pracy oraz wypalenie.

 

Nie ma się co oszukiwać – wypalony pracownik to mało produktywny pracownik. To z kolei prowadzi do obniżenia efektywności i pogorszenia wyników ogólnych firmy. Jak można ograniczyć ten problem?

Wypalenie i depresja – duet zdecydowanie u pracownika niepożądany

Według definicji podawanej przez WHO wypalenie zawodowe to „syndrom wynikający z chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie jest skutecznie zarządzany”. Inaczej definiować można to jako wynik głębokiego, długotrwałego stresu, który nie został rozwiązany ani przez pracownika, ani przez jego pracodawcę. WHO w roku 2019 na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w Genewie zaklasyfikowała wypalenie zawodowe jako oficjalną diagnozę medyczną. Zgodnie też z wytycznymi organizacji najczęstszymi objawami, pozwalającymi na wstępną diagnozę są: wyczerpanie i brak energii, zwiększenie dystansu do pracy (negatywne odczucia/ cynizm w stosunku do wykonywanej pracy) czy zmniejszenie wydajności w wykonywanym zawodzie. Jak podkreśla WHO: „Wypalenie odnosi się szczególnie do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane do opisywania doświadczeń w innych dziedzinach życia”.  Problem jaki stanowi zjawisko wypalenia zawodowego poruszany jest w rzeczywistości od lat, a samo wypalenie nie jest niczym nowym i nie pojawiło się nagle. Psycholog Herbert Freudenberger już w roku 1974 opublikował jedną z pierwszych prac naukowych na ten temat.

Często jednym z czynników wpływających na pojawienie się wypalenia zawodowego lub zintensyfikowania jego objawów jest depresja. Pracownik z depresją zaczyna być mniej wydajny, mniej zadowolony z pracy, brakuje mu energii. Bez cienia wątpliwości duet ten jest zdecydowanie niepożądany.

Styl zarządzania zasobami ludzkimi i organizacją a inne czynniki wpływające na wypalenie zawodowe

Zadać można sobie pytanie, co sprawia, że tak dużo ludzi, a obecnie coraz więcej młodych ludzi, czuje się wypalonych zawodowo.  Za źródło zmniejszonej wydajności pracownika wskazuje się często samego pracownika, co niestety jest często chybioną diagnozą. Jest takie stare powiedzenie, że ryba psuje się od głowy. W firmach często jest podobnie. Zły lub wybrakowany styl zarządzania zasobami ludzkimi oraz całą organizacją znacząco wpływają na samopoczucie na płaszczyźnie zawodowej, a w efekcie na pojawianie się wypalenia wśród pracowników. Co mamy rozumieć przez zły lub wybrakowany styl zarządzania? Otóż wg niejakiego Lewina-Lipitta-White’a wyróżniamy trzy podstawowe style zarządzania – demokratyczny, liberalny oraz autokratyczny. I o ile każdy z nich ma swoje pozytywy, w zależności od konkretnej sytuacji w firmie, to niestety nieumiejętność zarządzania ludźmi potrafi niewiarygodnie zadziałać na całą organizację. Takimi niepożądanymi działaniami są nieumiejętność delegowania zadań i komunikacji, wprowadzanie nerwowej atmosfery, brak wyrozumiałości dla pracowników czy szukanie najdrobniejszych, często mało istotnych błędów lub uchybień. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się wypalenia zawodowego w twojej firmie, dopasuj styl zarządzania do potrzeb i ogranicz działania, które mogą być zarzewiem nawet depresji.

Autor: Sara Rudzińska

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O