niedziela, 03 październik 2021 21:31

I półrocze 2021 r. obfitowało w procesy rekrutacyjne

Serwis rekrutacyjny Pracuj.pl wydał raport zatytułowany „Rynek pracy specjalistów H1 2021. Rozpędzona rekrutacja”. Wynika z niego, że rynek pracy w Polsce w I półroczu 2021 r. wyraźnie się ożywił. Liczba opublikowanych na serwisie ofert w tym okresie wzrosła o 45% w stosunku do II półrocza 2020 r.

Przeważająca liczba zamieszczonych treści dotyczyła pracy w branżach, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii COVID-19. W opublikowanych od stycznia do czerwca 2021 r. ogłoszeniach, pracodawcy szukali osób z rozwiniętymi kompetencjami cyfrowymi. Aby pozyskać jak największą ilość kandydatów, oferowali rekrutację zdalną oraz benefit w postaci home office. To z kolei przełożyło się na duże zainteresowanie ofertami ze strony kandydatów.

Pracodawcy nadrabiają straty po pandemii

Według raportu Pracuj.pl wiele z zamieszczonych w I półroczu 2021 r. ofert dotyczyło branż, które najbardziej ucierpiały podczas lockdownu. Ten czynnik zewnętrzny osłabił w szczególności takie sektory jak: praca fizyczna, produkcja, budownictwo, hotelarstwo, gastronomia czy turystyka. Na szczęście liczba rekrutacji w wymienionych dziedzinach wraca do normy. W pracy fizycznej na początku 2021 r. odnotowano wzrost liczby ogłoszeń aż o 36%, porównując do drugiej połowy 2020 r. W budownictwie natomiast odnotowało wzrost liczby ofert o 59%. Pracodawców motywuje przede wszystkim osłabienie skali rozwoju pandemii COVID-19 oraz związane z tym lepsze perspektywy gospodarcze.

Kompetencje cyfrowe coraz bardziej pożądane

W opublikowanych ogłoszeniach coraz częściej znaleźć można zapis o kompetencjach cyfrowych. Te szczególnie brane są pod uwagę w przypadku aplikowania do firm związanych z IT, marketingiem, reklamą, e-commerce oraz badaniami i rozwojem. Duży udział takich ofert potwierdzają statystyki Pracuj.pl. Stanowią ponad 30% opublikowanych ogłoszeń o pracę.

Otwartość na pracę zdalną oraz rekrutację online

Co trzecia opublikowana na Pracuj.pl w I półroczu 2021 r. oferta oznaczona była tagiem „rekrutacja zdalna”. Dlaczego ta opcja cieszy się aż takim powodzeniem? Dzięki niej kandydaci mogą brać udział w spotkaniach rekrutacyjnych niezależnie od tego, w którym miejscu się znajdują. Ponadto, takie rozmowy sprawdzają umiejętności komunikacyjne kandydata. Spotkanie online wymaga samodyscypliny oraz przemyślenia, aby móc podtrzymać small talk. Ten z kolei niezwykle przydatny jest podczas komunikacji z potencjalnym klientem. Tradycyjne spotkania rekrutacyjne ograniczono do minimum, zwłaszcza w tych branżach, które nie wymagają przeprowadzenia testów manualnych. W omawianym okresie wzrosła też ilość ofert dotyczących pracy zdalnej. Z badań Pracuj.pl wynika, że zdecydowana większość pracowników chciałaby pracować przynajmniej częściowo zdalnie także po zniesieniu obostrzeń. 

Oferty dotyczące administracji biurowej i call center najchętniej przeglądanymi

Na potrzeby raportu sprawdzono, które spośród wielu ofert pracy cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów. Przycisk ,,aplikuj” w największej mierze wykorzystywany był przy ofertach dotyczących administracji biurowej, call center, łańcuchu dostaw, marketingu, obsługi klienta, public relations czy transportu i logistyki. Dane jednoznacznie wskazują pewne tendencje. Nastąpił wzrost znaczenia branży e-commerce i transportu produktów kupowanych w sieci, a co za tym idzie – popytu na kurierów i kierowców. Ponadto, nie sposób nie zauważyć dużego zainteresowania specjalizacjami związanymi z branżą kreatywną.

Russell Bedford również obfituje w procesy rekrutacyjne

W Russell Bedford drzwi dla kandydatów są otwarte. Aktualnie prowadzona jest rekrutacja do biura w Warszawie na stanowiska:

  • Adwokat / Radca Prawny – Prawo Handlowe

https://www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/2298

  • Doradca Podatkowy

https://www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/2385

  • Asystent / Asystentka ds. Administracyjnych

https://www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/2275

  • Asystent / Asystentka w Departamencie Księgowości

https://www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/2109

Wszyscy zainteresowani mogą przesłać swoje CV na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do czego serdecznie zachęcamy.

Źródło: Raport Pracuj.pl pt. ,,Rynek pracy specjalistów H1 2021. Rozpędzona rekrutacja”, 2021 r.

Autor

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs