czwartek, 19 sierpień 2021 13:00

Jak dług i kapitał własny przyczyniają się do zdrowego rozwoju firmy

Zadłużenie, kapitał własny i bankowość inwestycyjna nie są nowymi koncepcjami, ale zrównoważenie każdego z nich w całym cyklu biznesowym jest kluczem do zdrowego rozwoju firmy. Okresowe monitorowanie tego, jak zoptymalizować i wykorzystać zadłużenie i kapitał własny w firmie, ma kluczowe znaczenie dla jej sukcesu.

Często stwierdzam, że właściciele firm mogą zbyt wąsko skoncentrować się na długu i kapitale własnym, być może skupiając się tylko na kapitale wysokiego ryzyka i długach bankowych. Inwestorzy wysokiego ryzyka poszukują inwestycji o takim właśnie profilu, ale przynoszących wysokie zyski, podczas gdy banki szukają okazji o niskim ryzyku, ale o niskich zyskach. Może to pozostawić luki w bardzo potrzebnym kapitale lub płynności; istnieją jednak alternatywy, które mogą zapewnić równowagę.

Często pożyczkodawcy niebankowi nie doświadczają takich samych ograniczeń regulacyjnych jak tradycyjne banki. Tacy alternatywni pożyczkodawcy są drożsi niż tradycyjne banki, ale mogą zaoferować przedsiębiorstwu większą dźwignię finansową i zmniejszyć potrzebę droższych inwestycji kapitałowych.

Potrzeby inwestycyjne zmieniają się w całym cyklu życia firmy. Na początku, kiedy trudniej jest zrealizować pożyczkę, najlepszą inwestycją może być kapitał własny.

W miarę dojrzewania firmy i wzrostu jej wartości staje się ona bardziej atrakcyjna dla pożyczkodawców, co ułatwia zaciąganie pożyczek. Początkowo ten dług może być wyższy, ale wraz z rozwojem i dojrzewaniem biznesu, może on przyciągać tańsze, bardziej efektywne opcje.

Właściciele firm mogą ulec pokusie przejęcia jak największej ilości kapitału własnego we wczesnych stadiach wzrostu, ale należy pamiętać, że kapitał na wczesnym etapie będzie najdroższy i najbardziej rozproszony.

Im mniejsze rozproszenie, tym lepiej we wczesnych stadiach. Gdy jest ono ograniczone, odsetek udziałów inwestorów jest większy w miarę wzrostu wartości firmy. Właściciele firm powinni docenić motywację stojącą za każdą klasą inwestorów.

Inwestorzy kapitałowi zabiegają o maksymalny zwrot z inwestycji, a inwestorzy dłużni – o spłatę pożyczki wraz z ustalonymi odsetkami.

Właściciele muszą docenić sposób, w jaki ich inwestorzy oceniają ryzyko i zwrot z inwestycji oraz zrozumieć, że każda ze stron ma zestaw określonych interesów, które mogą nie być ze sobą powiązane.

Wreszcie, właściciele firm muszą podejmować decyzje na wczesnym etapie, co przyniesie największe korzyści w miarę dojrzewania i rozwoju firmy. Muszą również wiedzieć, jak przełączać się między długiem a kapitałem w całym cyklu życia firmy, aby móc zoptymalizować zwroty, gdy nadejdzie czas sprzedaży.

Studium przypadku

Firma z siedzibą w USA znajdowała się na trajektorii szybkiego wzrostu, po zdobyciu kontraktu, który dziesięciokrotnie zwiększyłby jej roczny obrót do 250 milionów dolarów. W tamtym czasie naszemu klientowi brakowało skalowalnej infrastruktury i kapitału, aby wesprzeć ten transformacyjny wzrost. Firma ta zaangażowała naszych specjalistów w dziedzinie bankowości inwestycyjnej do stworzenia skalowalnej infrastruktury, wiarygodnego określenia ilościowego potrzeb finansowych, ukierunkowania i kwalifikacji potencjalnych inwestorów, opracowania dokumentu sprzedaży dla inwestorów, wejścia na rynek, ofert terenowych i ostatecznie zamknięcia udanego podbicia.

Nasz zespół był biegły w upraszczaniu i szybko ustalił, że potrzeba będzie około 180 milionów dolarów. W oparciu o nasze doświadczenie, wskazówki analityczne i wiedzę o docelowych inwestorach otrzymaliśmy wiele ofert na całe 180 milionów dolarów. Zdając sobie sprawę z tego, że był to proces konkurencyjny, zwycięski oferent nie tylko dostarczył atrakcyjny pakiet za 180 mln USD, ale także zaoferował inwestycję kapitałową w wysokości 20 mln USD w firmie, aby wygrać transakcję. Od udanego zamknięcia firma rozrosła się do znacznie, o ponad 1 miliard dolarów, i ostatecznie została sprzedana większemu podmiotowi – tworząc solidny zwrot dla pierwotnych inwestorów.

O autorze

Ken Segal Boston, USA

Ken jest partnerem w bostońskiej firmie członkowskiej Russell Bedford, LGA, z ponad 25-letnim doświadczeniem w pomaganiu firmom i ich właścicielom w maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka. Ken ma bogate doświadczenie w pomaganiu firmom w ocenie struktur zadłużenia i kapitału własnego, pozyskiwaniu finansowania, due diligence i planowaniu wyjścia. Zapewnia, że ​​firmy są przygotowane do reagowania na wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które przyspieszają lub zakłócają rozwój, jednocześnie wykorzystując narzędzia i spostrzeżenia opracowane w celu uzyskania zwrotu i zapewnienia ciągłego sukcesu.

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. AUTOR: Ken Segal - LGA, Boston, USA

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC