czwartek, 04 czerwiec 2020 11:54

HR epidemia. Z rynku pracownika do rynku pracodawcy

Trudna sytuacja ekonomiczna wielu firm i liczba wniosków o dofinansowanie w ramach Tarczy antykryzysowej – nie pozostawiają złudzeń. W szybkim tempie przechodzimy od rynku pracownika do wywołanego kryzysem rynku pracodawcy.

Trudności spowodowane COVID-19, z jakimi muszą mierzyć się działy HR, to między innymi zmniejszenie wynagrodzeń, obniżenie etatów, rekrutacja online czy zamrożenie szkoleń. Obecna sytuacja pracowników HR zatrudnionych w kancelarii prawniczych także nie jest różowa, chociaż w tym zakresie – nieco lepsza niż w większości branż, między innymi dlatego, że prawnicy dobrze radzą sobie z pracą zdalną, a duże zaplecze zmieniających się przepisów stwarza popyt na prawnicze usługi.

Zmniejszenie wynagrodzeń

Pracownicy działów Human Resources mogą oczekiwać zmniejszonych wynagrodzeń. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez magazyn Rekruter w kwietniu br. Zapytano w niej pracowników działów HR i agencji rekrutacyjnych, czy zaproponowano im niższą stawkę. Redukcję płac potwierdziło około 18% przebadanych. Warto pamiętać, że pracodawca, chcąc wprowadzić takie rozwiązanie, musi przestrzegać regulacji prawnych w tym zakresie. Obniżenie wynagrodzenia nie może przekroczyć 50%, a wynagrodzenie to nie może być mniejsze, niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Obniżenie etatów

Przewidywane są także obniżenia wymiaru czasu pracy. Przyczyną są wstrzymane rekrutacje w wielu firmach, przez co nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na wykonywaną pracę. Pracodawcy mogą ograniczyć wymiar czasu pracy pracowników o 20%, jednakże nie więcej niż do 0.5 etatu. Pracownikowi z obniżonym etatem należy wypłacać wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Rozmowy rekrutacyjne online

Rozmowy rekrutacyjne online to już codzienność. Co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl oznaczono tagami „rekrutacja online” i „rekrutacja telefoniczna”. Na szczęście wiele aplikacji umożliwiających spotkania na odległość jest darmowych. Są to m.in. Skype, WhatsApp, Viber Messenger czy Microsoft Teams. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jak oszczędność czasu oraz elastyczność co do terminu rozmowy. Niestety sprzęty elektroniczne mają to co siebie, że lubią zawodzić. Trzeba być przygotowanym na przerwanie połączenia, słabszą jakość obrazu lub dźwięku. Istnieje ryzyko zatrudnienia niewystarczająco kompetentnego kandydata. Bez dwóch zdań, rozmowa face to face pozwala to dokładniej przeanalizować. Ponadto nie można całkowicie wyeliminować tradycyjnych spotkań, gdyż są konieczne przy podpisywaniu umów. Przepisy nie pozwalają np. na podpisanie umów o pracę i umów-zlecenia z cudzoziemcami zdalnie.

Rekruterzy nie powinni w najbliższym czasie martwić się informowaniem o zwolnieniach prawników specjalizujących się w prawie karnym. Ci wspomniani nie będą narzekać na brak zajęcia

Zamrożenie szkoleń

Dla większości pracowników HR epidemia oznacza mniejszą liczbę szkoleń, za które do tej pory płaciła organizacja. Szkolenia w tej branży są niezbędne, aby nie pogubić się w gąszczu coraz to nowych regulacji prawnych, m.in. z zakresu prawa pracy. 

Szybsza weryfikacja kandydatów

Agencje zatrudniania zauważają krótszy okres weryfikacji kompetencji kandydatów. Przed wybuchem epidemii trwał około 2 tygodni. Było to spowodowane mniejszą dostępnością kandydatów do spotkań i rozmów online. Obecnie proces znacznie się skrócił.

Mniejszy popyt na usługi agencji zatrudnienia

Kolejnym skutkiem koronawirusa jest utrata klientów, czego doznała już prawie połowa ankietowanych wg badań magazynu Rekruter. Oprócz tego, że mniej pracodawców poszukuje nowych członków zespołów, obserwuje się mniejszą chęć do zmiany pracy wśród osób, które utrzymały swoje dotychczasowe stanowiska. W czasach epidemii, ambicje Polaków przegrywają walkę ze zdrowym rozsądkiem. Agencje zatrudnienia tracą klientów, gdyż część firm w ramach oszczędności rezygnuje z działań outsourcingowych, realizując rekrutacje „na własną rękę”.

Pracownicy gotowi do pracy bez badań lekarskich

Pojawiają się trudności z medycyną pracy. W przypadku stanowisk podstawowych, na które jest aktualnie duże zapotrzebowanie, wydłuża się okres realizacji badań wstępnych. Firmy szukają nowych placówek medycznych, aby skierować pracowników na badania jak najszybciej. To poważne utrudnienie dla działów HR, które mogą oddelegować nowego pracownika do wykonywania obowiązków tylko wtedy, gdy ten będzie posiadał komplet dokumentów.

Mniej zwolnień dzięki leasingowi pracowniczemu

Okres pandemii charakteryzuje się w biznesie wahaniami w liczbie zamówień, a tym samym ilości pracy do wykonania. Antidotum na te niepewne czasy może okazać się tzw. leasing pracowniczy. Właściciel firmy może w okresie mniejszego popytu wynająć pracownika innemu przedsiębiorcy. Dzięki temu mniej ludzi może stracić źródło utrzymania.

Większa dbałość o ochronę danych

Branża human resources w szczególności ma styczność z danymi osobowymi. W czasach, kiedy każdego dnia można dowiedzieć się o objęciu kwarantanną miejsca pracy lub wprowadzoną pracą zdalną do odwołania, szczególnie przestrzega się zasady ,,czystego biurka”, która polega na niepozostawianiu w widocznych miejscach żadnych dokumentów.

Sytuacja HR w branży prawniczej

Branża prawnicza jest jedną z tych, którym łatwiej było wprowadzić pracę zdalną, ze względu na biurowy charakter wykonywanej pracy. W tej sytuacji działy HR w kancelariach musiały zadbać zwłaszcza o prawidłową komunikację pomiędzy pracownikami.

Rekruterzy nie powinni w najbliższym czasie martwić się informowaniem o zwolnieniach prawników specjalizujących się w prawie karnym. Ci wspomniani nie będą narzekać na brak zajęcia. Z powodu koronawirusa masowo popełniane są przestępstwa i wykroczenia. Są to głównie sytuacje łamania zakazu wychodzenia z domu podczas kwarantanny, oszustwa „na koronawirusa”, kradzież danych itp. Dla prawników sposób reprezentacji klienta przed sądem nie należy w obecnej rzeczywistości do najprostszych ze względu na ograniczone działanie instytucji.

Sporo obaw wzbudzają nieprecyzyjne przepisy dotyczące BHP. Niezmienione specustawą, dostosowującą rynek do skutków pandemii, wprost odnoszą się jedynie do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Może to budzić obawy rekruterów w kancelariach, w których bardzo często oferowane są np. umowy B2B.

Na koniec warto zaznaczyć, że firmy dobrze zarządzane, które miały poduszkę finansową, nie zwalniają. Wręcz przeciwnie, nabierają wiatru w żagle i rekrutują na nowe stanowiska – tak jak Russell Bedford Poland.

Linki do najnowszych ogłoszeń pracy:

www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/1811-samodzielna-y-ksiegowa-y

www.russellbedford.pl/kariera/oferty-pracy-i-stazy/item/1810-asystent-asystentka

Źródło: www.magazynrekruter.pl/skutki-koronawirusa-w-branzy-hr-i-rekrutacji

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v