środa, 03 październik 2018 05:02

Czy twój zarząd potrzebuje szkolenia?

Dlaczego inicjatywy zmieniające sposób zarządzania najczęściej się nie udają? Odpowiedź jest prosta – zarząd nie został do nich odpowiednio przygotowany. 

Zmiana jest skomplikowana, w szczególności w organizacji, która zbudowała swoją kulturę, którą nie jest łatwo przebudować w skali kraju. Jest jeden powód, dla którego twoja organizacja obiera nową drogę. Na każdym etapie uzasadnieniem dla modyfikacji jest podnoszenie przewagi nad konkurencją. Większość organizacji ma – oprócz tego najważniejszego – konkretne powody uzasadniające zmiany i zmotywowany zarząd, który chce wcielić zmiany w życie. Czy w takim razie szkolenia zarządu są konieczne? Zdecydowanie tak. 

Osoby z zarządu są ciałem kierowniczym w niemal każdej inicjatywie. Szybkość i jakość zmian zależy od ich zdolności sprawowania funkcji. Jak w każdej konkurencji, lepiej wytrenowani prawie zawsze wygrywają. Szkolenia dla zarządu dają możliwość rozwoju i szlifowania kluczowych umiejętności. 

Zapraszamy na szkolenia finansowo-controllingowe do RB Akademii

Oto kilka z takich umiejętności, które muszą podlegać nieustannie rozwojowi poprzez szkolenia.

Tworzenie przekazu dla najlepszego efektu

Zespół, który zna i rozumie powody nowego kierunku zmian ma większe szanse na osiągnięcie wyższego poziomu. Inicjowanie i ogłaszanie zmian jest istotne, dlatego że daje lepszą wizję, wyjaśnia powody modyfikacji, określa kluczowy element przekazu dla różnych managerów, działów i zaspołów. Zarząd musi się efektywnie komunikować ze wszystkimi, konieczne jest indywidualizowanie przekazu. Jeśli rozważasz szkolenia zarządcze dla działu zarządu, oceń jak osoby zarządzające kształtują komunikację w zespołach. 

Tworzenie mapy drogowej dla zmian

Inicjowanie dużych zmian jest bardzo skomplikowane, ale opracowanie planu zmian jest nawet trudniejsze. Każda organizacja jest niepowtarzalna, nie wszystkie osoby decyzyjne będą zaangażowane w znaczące zmiany organizacyjne. Poprzez szkolenia dla liderów zarząd ma większe możliwości działania w zakresie: 

  • zbierania interesantów, 
  • podejmowania rozważnych i trafnych decyzji, 
  • angażowania pracowników w tryb zmian, 
  • planowania kluczowych kroków i ustalania czasu ich trwania,
  • diagnozowania problemów w trakcie wcielania zmian w życie.

Osoby decyzyjne mogą tworzyć solidne plany zmian w formie dokumentu-instrukcji dla całego okresu przemian oraz po tym okresie.

Transferowanie odpowiedzialności 

Znajomość zasad transferowania obowiązków jest to kluczowa umiejętność dla osób decyzyjnych, ale wielu liderów nie wie jak to czynić efektywnie. Szkolenia mogą pokazać osobom zarządzającym dokładny schemat podziału ról, tak aby nie zostawiać tego procesu przypadkowi. Ta kwestia jest kluczowa w czasie wprowadzania zmian. Osoby zarządcze muszą dowodzić zespołami w czasie zmian i doceniać wartość każdego pracownika zaangażowanego w proces. Wszyscy muszą mieć odczucie, że są odpowiedzialni za zmiany. Ten rodzaj szkolenia pokazuje osobom decyzyjnym jak kierować raportami o nieokreślonych granicach, a także jak nieformalne trenowanie może podnieść odpowiedzialność. 

Zmiany nie mogą znajdować się w stanie niepewności, czas zmian powinien być ekscytujący dla osób zarządczych, managerów i szeregowych pracowników. 

Szkolenia dotyczące zmian, najlepsze praktyki i wyspecjalizowane umiejętności przywódcze znacząco podnoszą efektywność liderów wszystkich szczebli. To zaleta całej organizacji, która polepsza zdolność konkurowania na rynku, gdzie szybkie zmiany są normą. 

Źródło: Chris Evans, Does your executive team need change management training?, Business World, september 2018

http://www.russellbedford.com/media/2681/rb-business-world-newsletter-autumn-2018-lr-1.pdf

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v