piątek, 23 lipiec 2021 07:28

Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej wiodącym tematem

W dniu 19 lipca 2021 r. przedstawiciele Russell Bedford Poland uczestniczyli w spotkaniu przedsiębiorców stowarzyszonych w RIG Katowice z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Tematem spotkania były zmiany podatkowe wprowadzane w ramach koncepcji tzw. „Polskiego Ładu”. 

Uczestnicy spotkania wymieniali się poglądami na temat planowanych zmian, wśród których dominowały głosy krytyczne, w szczególności w aspekcie zmiany zasad ustalania i rozliczania składki zdrowotnej. Zgodnie z aktualnie procedowaną zmianą składka zdrowotna w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie będzie mieć już formy ryczałtu, lecz będzie uzależniona od dochodu i ustalana w oparciu o stawkę 9%. Zdaniem autorów projektu ma to być rozwiązanie, które usuwa dysproporcję obciążenia ubezpieczeniem zdrowotnym pomiędzy pracownikami a przedsiębiorcami. Tymczasem przedsiębiorcy zwracali uwagę, że dla pełnego zobrazowania zmian obciążeń należy również zwrócić uwagę na fakt, że zlikwidowana zostanie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku podlegającego wpłacie, co w praktyce oznacza kolejne istotne podwyższenie obciążeń. Biorąc pod uwagę, że składki zdrowotne dotyczą praktycznie każdego pracownika i każdego pracodawcy, te zmiany mają ogromne znaczenie dla wszystkich sektorów gospodarki, jakkolwiek uczestnicy podnosili, że najbardziej dotkliwe mogą się one okazać dla mikroprzedsiębiorców. To w praktyce oznacza, że te konsekwencje dotyczą zdecydowanie dominującej grupy przedsiębiorców (wg. danych statystycznych cały sektor MŚP stanowi w Polsce 99,8% liczby przedsiębiorców, spośród nich 96% to mikroprzedsiębiorstwa).

Wicepremier uczestniczący w spotkaniu zapewniał, że zdaje sobie sprawę z wszystkich aspektów podnoszonych przez przedsiębiorców i jego zespół podejmuje działania, które mają na celu wdrożyć stosowne korekty

W wielu przypadkach faktycznym skutkiem wprowadzanego pakietu zmian w podatkach będzie całkowite zniwelowanie pozytywnych skutków finansowych innych rozwiązań, takich jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku (nowa kwota wolna ma wynosić 30.000 zł). Obecni na spotkaniu wskazywali, że ich wstępne kalkulacje wykazały, że w najlepszym wypadku stopień obciążeń podatkowych nie zmieni się, a w najgorszym może wrosnąć aż o 15%.

Jak wskazali obecni na spotkaniu, szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest przede wszystkim bardzo szybkie tempo wprowadzania tak istotnych dla wszystkich przedsiębiorców zmian, brak precyzyjnych przepisów przejściowych, przy jednocześnie bardzo krótkim czasie na wdrożenie tych zmian. Przedsiębiorcy wskazywali, że bardzo ważnym aspektem z ich punktu widzenie jest przewidywalność obciążeń podatkowych. Wielu przedsiębiorców realizuje długoterminowe kontrakty, dla których budżety zostały opracowane wiele miesięcy temu i zmiana budżetu w trakcie realizacji projektu jest albo niemożliwa a w najlepszym wypadku bardzo kłopotliwa.

Wicepremier uczestniczący w spotkaniu zapewniał, że zdaje sobie sprawę z wszystkich aspektów podnoszonych przez przedsiębiorców i jego zespół podejmuje działania, które mają na celu wdrożyć stosowne korekty w projektach oraz rozłożyć w czasie oraz zminimalizować skutki wdrażanych zmian.

Jednym z aktualnie dyskutowanych pomysłów jest wprowadzenie progu na poziomie 250.000 złotych przychodu rocznie, poniżej którego składka zdrowotne ustalona byłaby jako ryczałt w wysokości 9% od wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego progu przychodowego składka miałaby być ustalana proporcjonalnie od nadwyżki bądź jako wielokrotność składki podstawowej. Możliwe rozwiązania są nadal przedmiotem negocjacji pomiędzy przedstawicielami rządu.

Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy między RIG Katowice a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Opublikowano nowe formularze dotyczące cen transferowych TPR-C i TPR-P wersja 4. Kogo dotyczą i od kiedy obowiązują… https://t.co/1fI9PjzMaM
RB__Poland Co nowego wprowadza ustawa deweloperska? Podsumowanie - Russell Bedford https://t.co/VZCDnRPM7B
RB__Poland Komentarz eksperta - Russell Bedford https://t.co/n85OOASb5d https://t.co/qtoyqJuBpK
RB__Poland Dzień cen transferowych - zapraszamy 21.10. Katowice - Russell Bedford https://t.co/nUN0TA2yXA https://t.co/8PfPdQaMov