poniedziałek, 03 wrzesień 2018 06:52

Forbes: Rząd po raz kolejny zmienia plany wobec samochodów w działalności gospodarczej

Poznaliśmy kolejną odsłonę sporu o samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej. Wygląda jak następny projekt z cyklu uszczelniania podatków lub zwalczania agresywnych optymalizacji podatkowych. Planowane zmiany wobec samochodów służbowych nie są jednak narzędziem przeciwko wielkim organizacjom, które oszukują Skarb Państwa. Chodzi bardziej o grupę drobnych i średnich przedsiębiorstw. 

Samochody służące jednocześnie do celów służbowych i prywatnych to temat budzący kontrowersje od dawna, nie tylko na sali sejmowej. Niekiedy przybiera to taki charakter, że np. organy podatkowe nie chcą akceptować korzystnej dla podatników linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Rząd postanowił całą sprawę uprościć jednak ze stratą dla drobnej przedsiębiorczości.

Redukcja przywilejów o połowę

Na początku sezonu urlopowego obecnego roku poznaliśmy zapowiedź Ministerstwa Finansów, która nie spotkała się ze społecznym entuzjazmem. Zaliczanie rat leasingowych o kosztów uzyskania przychodów zaplanowano ograniczyć o połowę. Miało to dotyczyć jedynie samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych (tzn. służbowych i prywatnych jednocześnie). Jednak takie auta o charakterze „mieszanym” są bardziej regułą niż wyjątkiem od reguły wśród drobnych przedsiębiorców.

Gorąco zapraszamy na szkolenia: Samochód w firmie - aspekty podatkowe i/lub Samochód w działalności gospodarczej

Zdecydowana krytyka skłoniła rząd, aby plan nieco zmodyfikować, a niekorzystną zmianę złagodzić. Pojawiła się zapowiedź, że zaliczanie rat leasingowych do kosztów zostanie co prawda ograniczone, ale mniej niż planowano (odliczenie 75 proc. kwoty raty zamiast 50 proc. jak w pierwotnej wersji).

Końcówka sezonu urlopowego przyniosła kolejną zmianę koncepcji, która raczej nie spowoduje radości u przedsiębiorców. Rząd zdecydował się na modyfikacje, które można by określić jako „powrót do korzeni” w sensie odświeżenie koncepcji z początku wakacji.

Brak ewidencji to większy podatek

Określenie samochodu jako „służbowego” lub „prywatnego” albo „mieszanego” może być w praktyce problematyczne dla urzędnika, który dokonuje takiej oceny. Rząd postanowił dodać przepis, który rozwiewa wątpliwości jednak niekonieczne w pozytywnym znaczeniu.

Projekt przewiduje, że brak ewidencji samochodu, sprecyzowanej w ustawie o podatku VAT, oznacza uznanie samochodu jako „mieszanego”. To oznacza odliczenie jedynie połowy raty (a nie 75 proc. raty leasingowej jak planowano na przełomie lipca i sierpnia).

Projekt zmian, który poznaliśmy nie jest wersją ostateczną. Wiele może się zmienić na dalszych etapach ścieżki legislacyjnej. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że nastąpiła tutaj pewna fiskalna nadgorliwość. Grupa drobnych i średnich przesiębiorców używających samochody w formie leasingu stała się adresatem kolejnej odsłony walki o uszczelnianie systemu podatkowego. Zwiększanie podatkowych obciążeń nie zawsze jednak skutkuje większymi wpływami do Skarbu Państwa.

źródło: https://www.forbes.pl/prawo-i-podatki/samochody-w-dzialalnosci-gospodarczej-a-podatki/f7p72kz

 

Autor: Andrzej Dmowski

Adwokat i doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 roku jeden z Partnerów Zarządzających w korporacji Russell Bedford Poland. Wcześniej w sieci doradczej BDO, a także Deloitte & Touche. Autor książki „Ceny Transferowe”, współautor komentarza „Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych”, autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

Forbes.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland 01.07. – kolejna data wdrożenia elektronicznego systemu KRS - Russell Bedford https://t.co/SPTIrrGa2w
RB__Poland Zapotrzebowanie na specjalistów do spraw prawnych wzrosło w 2020 roku - Russell Bedford https://t.co/YF0Yq7ejVo
RB__Poland Dopuszczalność zatrudnienia członka zarządu na etacie - Russell Bedford https://t.co/IKNwxDHJCD
RB__Poland Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach - Russell Bedford https://t.co/h1zruQaipT