poniedziałek, 27 sierpień 2018 14:01

Forbes: Rząd nagrodzi finansowo za wirtualny patriotyzm. Dobra inicjatywa z nutką niepokoju

Rząd chce nagradzać ulgami podatkowymi twórców gier promujących polską kulturę, a zwłaszcza patriotyzm. Wirtualna produkcja, która przejdzie pozytywnie przez „test kulturowy” zostanie uznana za nośnik pozytywnych wartości, a to uzasadni państwowe wsparcie. Gra komputerowa zaprogramowana nad Wisłą może być dla reszty świata niezwykle cennym źródłem informacji o polskiej historii i kulturze.

 

Fabuła większości takich bestsellerów dotyczy wojny lub co najmniej pozwala na decydowanie o czyimś życiu. Tutaj pojawia się dylemat dla tych, którzy ocenią wartość produkcji w ramach „testu kulturowego”. Grupa osób wyznaczona prawdopodobnie przez Ministerstwo Kultury zdecyduje o tym, czy dana produkcja zasługuje na ulgę podatkową.

Które produkcje zasługują na państwowe wsparcie

Uzasadnienie projektu zakłada, że celem ulgi podatkowej jest „zwiększenie nakładów na produkcję gier kulturowych (...) promujących Polskę jako rozwijający się, nowoczesny kraj (...) chodzi tutaj o rozpoznawalne i wysoko cenione na całym świecie tytuły, takie jak chociażby „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (...) i „Frostpunk”.

Decyzja o przyznaniu ulgi z pewnością nie będzie łatwa. Uznanie wirtualnej produkcji za promującą wartości kulturowe może budzić kontrowersje w zależności od środowiska, które dokonuje oceny. Gra, która powstała w Polsce i odniosła światowy sukces nie musi promować samych pozytywnych wartości.

Ponadto proponowany „test kulturowy” miałby za zadanie oceniać m.in. „obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego” w danej produkcji. To stwarza kolejne dylematy. Ważne zdarzenia z przeszłości mogą być przedmiotem kontrowersji. Historycy nie zawsze są zgodni w ocenie faktów.

Nagroda za „grę o charakterze kulturowym”

Wirtualna produkcja, która zostanie uznana za „grę o charakterze kulturowym” uzyska „możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych, co przełoży się na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19 proc. kosztów kwalifikowalnych” – informuje strona kancelarii prezesa rady ministrów. Kryteria oraz tryb uznania produkcji za „kulturową” pozostają jednak zagadką.

Wspomniane wcześniej polskie produkcje odniosły światowy sukces bez specjalnego wsparcia ze strony państwa. To nie oznacza jednak, że taki rodzaj finansowej pomocy zawsze spowoduje większy zysk. Każdy rynek rządzi się swoimi prawami. Gra przygodowa, w której bohater walczy ze smokami może być bardziej atrakcyjna dla światowego odbiorcy niż scenariusz osadzony w realiach np. średniowiecznej Polski. Można sobie wyobrazić, że zespół programistów robi wszystko, aby spełnić kryteria „testu kulturowego” i przez to dokonuje zmian, które jednak nie wpłyną korzystnie na wyniki światowej sprzedaży.

Z tego powodu można się spodziewać, że niektórzy producenci gier podejdą do tej inicjatywy z dystansem. Państwowa ingerencja w wolny rynek i wolną konkurencję nie zawsze przynosi same korzyści.

źródło: https://www.forbes.pl/opinie/ulga-za-patriotyzm-i-promowanie-polskiej-kultury-dla-tworcow-gier-komputerowych/ph39ele

Fot. Kadr z gry "Frostpunk"

Forbes.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
4hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
5hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
10hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn