poniedziałek, 02 lipiec 2018 13:43

Forbes: Kruche przywileje podatkowe dla twórców. Rząd planuje naprawić swój błąd

Z początkiem obecnego roku ulgi podatkowe dla twórczości zostały znacząco ograniczone. Na miejsce generalnego przywileju wobec działalności twórczej pojawiło się wyliczenie, kto może zastosować bardzo korzystną konstrukcję zakładającą, że koszty stanowią 50 proc. przychodu. Takie rozwiązanie nie tylko obniża podatek, ale też znacząco upraszcza rozliczenia księgowe.

 

Zmiana sprzed kilku miesięcy jest krytykowana nie tylko za wątpliwy sens od strony ekonomicznej, ale również za słabą jakość techniki legislacyjnej. Nadmiar niejasności ustawowych terminów utrudnia życie zarówno twórcom, jak i pracodawcom. Nie wiadomo czy planowana naprawa pomyłki faktycznie podniesie jakość tych regulacji.

Badania i rozwój jako klucz do nowoczesnej gospodarki

Trudno byłoby znaleźć partię polityczną, która nie postuluje potrzeby wsparcia w dziedzinie badań i rozwoju. Pojawiają się opinię, że polska gospodarka nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału z powodu zbyt niskich nakładów na ten cel.

Nie chodzi jednak tylko o państwowe dotacje ale także o tworzenie optymalnego środowiska dla rozwoju innowacji. Należy unikać tworzenia zbędnych barier, które mogą zniechęcić na samym wstępie. Nie sposób zaprzeczyć, że badania, rozwój i wynikające z nich innowacje są mocno związane z szeroko rozumianą działalnością twórczą. Można mieć wątpliwości czy odbieranie przywilejów podatkowych w tej dziedzinie ma jakikolwiek sens.

Grafika komputerowa i projektowanie user experience poza podatkowym przywilejem

Ustawa w obecnym brzmieniu przyznaje przywilej działalności twórczej w zakresie programów komputerowych. Mogłoby się wydawać, że informatycy pozostaną przy niższym i łatwiejszym do rozliczenia podatku. Optymizm się jednak kończy jeśli weźmiemy pod uwagę, że ich praca niekoniecznie musi być związana z tworzeniem programów komputerowych.

Grafik komputerowy to zawód nieco inny niż informatyk.Nie tworzy programów komputerowych tylko elektroniczne dzieła sztuki. Z tego powodu nie może zastosować przywileju w postaci 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Ulga obejmuje co prawda działalność twórczą w zakresie sztuk plastycznych, jednak do tej grupy grafików komputerowych również nie sposób zaliczyć.

Podobnie wygląda położenie informatyków specjalizujących się w projektowaniu user experience. Ich praca polega na dostosowaniu produktu w taki sposób, aby klient odbierał go jak najlepiej. Taka specjalizacja ma duże znaczenie np. w bankowości. Niestety w tym przypadku również można stracić prawo do ulgi. Projektowanie user experience nie musi być związane z działalnością twórczą w zakresie programów komputerowych.

Planowana naprawa błędu może niewiele zmienić

Rząd opublikował projekt, który w jakimś stopniu naprawi błąd, jednak można mieć zasadnicze wątpliwości czy nastąpi realna zmiana. Branża informatyczna ma prawo do umiarkowanej radości. Katalog uprzywilejowanej podatkowo działalności twórczej zostanie rozszerzony o gry komputerowe (obecnie tylko programy komputerowe).

Wygląda na to, że graficy komputerowi pracujący przy tworzeniu gier zapłacą niższy i łatwiejszy w rozliczeniu podatek, jednak taki luksus ominie np. grafikę komputerową na potrzeby reklamy lub filmów animowanych. Trudno jest znaleźć w tej konstrukcji jakieś logiczne uzasadnienie.

Przywilej podatkowy dla twórców dotyczy grupy znacznie szerszej niż informatycy, jednak przykład komplikacji dla osób z tej branży daje pewne wyobrażenie o potencjalnych trudnościach. Wiele wskazuje na to, że zarówno planowana zmiana w tym zakresie, jak i nowelizacja sprzed kilku miesięcy, mogą być zaliczone do ustaw pisanych bez dołożenia niezbędnej staranności.

źródło: https://www.forbes.pl/biznes/kruche-przywileje-podatkowe-dla-tworcow-rzad-planuje-naprawic-swoj-blad/svypnqw

Autor:

Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nieskładanie sprawozdań może się skończyć nawet likwidacją spółki – postępowanie przymuszające z KRS - Russell Bedf… https://t.co/Wydi2GhcZE
17hreply
RB__Poland Sąd Najwyższy o wpływie prolongaty terminu zapłaty na rozpoczęcie biegu przedawnienia - Russell Bedford https://t.co/qlo8IEODh0
RB__Poland Zmiany w katalogu przypadków wymagających pozwolenia na budowę albo zgłoszenia  – nowelizacja prawa budowlanego - R… https://t.co/DpL9hxNLal