poniedziałek, 02 lipiec 2018 10:26

Forbes: Nowa forma oszczędności emerytalnych z karą za rozwód

System emerytalny jest obszarem, gdzie zawsze można coś ulepszyć, żeby świadczenia były jak najwyższe. Nietrudno tu jednak utworzyć innowację pozbawioną większego uzasadnienia. Rząd planuje dać każdemu możliwość uczestnictwa w dobrowolnym programie, do którego dopłacałby pracodawca i w mniejszym stopniu Skarb Państwa. Projekt zawiera nowe perspektywy oszczędnościowe oraz konstrukcję czegoś na kształt kary finansowej za rozwód.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają stanowić szansę na wyższą emeryturę dzięki regularnym wpłatom. Nowość polega na tym, że byłyby finansowane nie tylko przez zatrudnionego. Dopłacałby pracodawca (składka podstawowa w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia i dobrowolna na poziomie 2,5 proc.) oraz Skarb Państwa (250 zł na start i 240 zł co roku).

Komplikacje przy rozwodzie

Rozwód łączy się z podziałem majątku wspólnego. Cała procedura może być żmudna i emocjonalna dla obu stron. Projekt ustawy o PKK szczegółowo opisuje mechanizm podziału środków zgromadzonych w ramach tego programu w przypadku rozwiązania małżeństwa.

Jeśli tylko jeden z małżonków uczestniczył w PKK, to cała suma jest dzielona pomiędzy oboje. Skarb Państwa pobiera jednak prowizję. Drugi z małżonków otrzyma wtedy część pomniejszoną o wartości ustawowe. Środki gromadzone w ramach PKK pochodzą od uczestnika, pracodawcy i Skarbu Państwa. Kwoty pochodzące z dwóch ostatnich źródeł zostaną w takim przypadku zredukowane odpowiednio o 30 proc. połowy składek i 50 proc.

Trudno jest zrozumieć sens potrącenia połowy kwoty otrzymanej od Skarbu Państwa z powodu rozwodu. Można by to opisać zdaniem: państwo dało, żeby później zabrać.

Wydaje się również, że w żaden sposób nie można uzasadnić odebrania 30 proc. połowy składek finansowanych przez podmiot zatrudniający.

Wrażenie powielania rozwiązań już istniejących lub tworzenia iluzji

Dobrowolne składki, które mają powiększyć przyszłe świadczenia, nie są żadną nowością. Taka konstrukcja to tzw. trzeci filar emerytalny. Zainteresowanie tą formą oszczędzania jest jednak bardzo niewielkie.

Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią de facto skopiowanie tego schematu z dodatkiem niewielkich bonusów ze strony państwa oraz pracodawcy. Możliwe, że te drobne różnice kogoś zachęcą, ale trudno spodziewać się rewolucji. Nie sposób się również spodziewać, że 240 zł rocznie dopłacane przez Skarb Państwa znacząco wpłynie na wysokość przyszłej emerytury.

Składka ponoszona przez pracodawcę nie jest darmowym prezentem, ale kosztem, który zostanie wzięty pod uwagę przy ustalaniu planu wynagrodzeń. Jedno z podstawowych praw ekonomicznych stanowi, że nie ma darmowych posiłków, bo za wszystko ktoś musi zapłacić.

Wysokość emerytur w Polsce jest powszechnie uważana za niską i niedającą dużych możliwości. Wycofanie się z podwyższenia wieku emerytalnego mogło spowodować radość wielu osób, ale każda z nich musiała wiedzieć, że to nie zwiększy szans na lepsze świadczenia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że projekt pracowniczych planów kapitałowych stanowi próbę tworzenia iluzji.

Źródło: https://www.forbes.pl/finanse/nowa-forma-oszczednosci-emerytalnych-ppk/mjb47tl

Autor Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl
23hreply
RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn