piątek, 09 październik 2020 07:03

Przedawnienie roszczenia z tytułu opłaty za jazdę bez ważnego biletu komunikacyjnego

by freepik - www.freepik.com by freepik - www.freepik.com

Pasażerowie zobowiązani są posiadać podczas każdego przejazdu komunikacją miejską ważny bilet oraz w przypadku m.in. uczniów czy seniorów dokument uprawniający do przejazdów ulgowych bądź dokument uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu czy wymaganych dokumentów może zakończyć się otrzymaniem mandatu.

W przypadku stwierdzenia przez kontrolera braku ważnego biletu lub uprawnień do bezpłatnego bądź ulgowego przejazdu pobiera on właściwą należność za przewóz oraz opłatę dodatkową bądź wystawia wezwanie do zapłaty. Można je zapłacić na miejscu bądź w późniejszym, wskazanym na dokumencie terminie w ciągu 7 bądź 14 dni. W przypadku, w którym kwota nie zostanie jednak uregulowana w terminie, należy zdawać sobie sprawę, że w najbliższym czasie zostanie do nas skierowane wezwanie do zapłaty bądź nawet sądowy nakaz zapłaty.

Przedmiotowy roczny termin może jednak ulec przerwaniu i musi wtedy zostać liczony na nowo w przypadku czynności takich jak m.in. uznanie długu w postaci pisma z prośbą o rozłożenie zaległości na raty, odpowiedzi z informacją o możliwym terminie wpłaty, mediacja czy złożenie pozwu

Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. – prawo przewozowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 8) roszczenia dochodzone na podstawie tej ustawy, co do zasady przedawniają się z upływem roku. Oznacza to, że przewoźnik w ciągu roku, licząc od ostatniego dnia, w którym zapłata powinna nastąpić, może skierować sprawę na drogę sądową i skutecznie dochodzić należności.

Przedmiotowy roczny termin może jednak ulec przerwaniu i musi wtedy zostać liczony na nowo w przypadku czynności takich jak m.in. uznanie długu w postaci pisma z prośbą o rozłożenie zaległości na raty, odpowiedzi z informacją o możliwym terminie wpłaty, mediacja czy złożenie pozwu.

W przypadku, w którym otrzymamy wezwanie do zapłaty czy sądowy nakaz zapłaty, w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować czy nie nastąpiło przedawnienie roszczenia zgodnie z powyższą podstawą prawną. W takim wypadku należy sporządzić odpowiedź bądź sprzeciw w zależności od tego na jakim etapie znajduje się postępowanie, wskazując jednocześnie na przedawnienie roszczenia.

Gdyby podniesiony w piśmie zarzut przedawnienia nie został uwzględniony, kwota należności zostanie powiększona o odsetki, a w przypadku postępowania sądowego dodatkowo o koszty procesu. Może również zostać zwiększona o wynagrodzenie prawnika drugiej strony.

Natomiast brak złożenia sprzeciwu spowoduje, że nakaz uprawomocni się, zostanie nadana klauzula wykonalności, a wtedy sprawa może zostać przekazana bezpośrednio do komornika, który rozpocznie procedurę egzekucyjną z majątku. Kwota dochodzonego roszczenia zostanie powiększona o koszty postępowania oraz koszty egzekucyjne.

Częstą jednak praktyką jest przeniesienie należności z tytułu nieopłaconego mandatu na firmę windykacyjną, która bez pośrednictwa przewoźnika będzie dokonywała windykacji należności nierzadko przedawnionych, licząc na brak znajomości prawa przez dłużnika i skuteczne odzyskanie kwoty.

Zatem konsekwencje beztroskiego krótkiego przejazdu bez ważnego biletu mogą być mocno odczuwalne jeszcze długo w przyszłości, warto więc zawsze pamiętać o zakupie biletu.

Autor: Nikol Małaszewska-Dąbrowska

Manager w Departamencie Prawnym. Od 2011 roku zajmuje się doradztwem dla wiodących firm z różnych sektorów gospodarki. Wieloletni praktyk, posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu kompleksowych projektów z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego.  Uczestniczy w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka. Jest także autorem licznych artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych w prasie branżowej.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5