czwartek, 09 kwiecień 2020 07:10

Prawnicy pro bono – zwolnienia z ZUS

 freepik freepik

W ramach akcji Prawnicy Pro Bono odpowiadamy na pytania dotyczące działań antykryzysowych, w reakcji na pandemię COVID-19. Zapraszamy do przesyłania pytań, na które odpowiedzi udzielą eksperci z poszczególnych działów. Prezentujemy kolejne odpowiedzi na pytania przedsiębiorców.

1. Czy przy zwolnieniu z opłacania składek ZUS do limitu poniżej 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych liczą się wszyscy zgłoszeni na koncie danego płatnika?

Odpowiedź: Tak, do zwolnienia uprawniony jest płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób, wynika to z art. 31zo ust. 1 ustawy o COVID 191 .

2. Łącznie z właścicielem firmy?

Odpowiedź: Tak, jeśli prowadzi działalność na przykład w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i jest płatnikiem w rozumieniu art. 4 pkt 2 uSUS2 .

3. Co z właścicielami spółek cywilnych, jawnych, którzy mają osobne konta w ZUS (spółka jest płatnikiem za pracowników a wspólnicy osobno tylko za siebie) - czy z ulgi skorzysta np. spółka cywilna lub jawna zatrudniająca 8 osób + dwaj wspólnicy jako osobni płatnicy?

Odpowiedź: Spółka i wspólnicy to odrębni płatnicy składek. Wynika z tego, iż zgodnie z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID spółka może skorzystać ze zwolnienia ze składek przewidzianego przez ustawę o COVID 19, jeśli zgłosiła do ubezpieczeń mniej niż 10 osób oraz jej wspólnicy, odrębnie od tej spółki, jeśli spełnią warunki z art. 31zo ust 1 ustawy o COVID.

4. Jeśli skorzystają - to czy wspólników opłacających składki za siebie (ale w ramach spółki zatrudniających pracowników) też obowiązuje limit przychodów (ew. wynikajacy z obrotów spółki i z udziału w przychodach wg umowy spółki)?

Odpowiedź: Tak, wspólnik jest traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (art. 8 ust 6 pkt 4 uSUS). Wynika z tego, że dotyczy go limit przychodów opisany w art. 31zo ust. 2 ustawy o COVID. W razie dodatkowych pytań służymy pomocą i prosimy o kontakt.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v