wtorek, 20 listopad 2018 13:42

Odsetki od kapitału według nowej ustawy

Designed by Freepik Designed by Freepik

Nowelizacja ustawy o CIT, podpisana w ostatnich dniach przez Prezydenta RP, zawiera interesujące rozwiązanie mające na celu zachęcenie do pozostawiania w spółkach kapitału na rozwój. 

Pozostawianiu kapitału w spółce ma sprzyjać nowa regulacja dotycząca możliwości uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu hipotetycznych odsetek od dopłat wniesionych do spółki przez wspólników lub odsetek od tzw. zatrzymanych zysków. Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy, zmiana ma na celu „promowanie działań zmierzających do tworzenia w spółkach kapitałów samofinansowania, powstałych z zysku zatrzymanego oraz dopłat wnoszonych przez wspólników”. Dotychczas obowiązujące przepisy nie przewidywały takiej możliwości, co powodowało, że korzystniejszym było finansowanie działalności pożyczką, z uwagi na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od takiej pożyczki oraz innych opłat. Przyjrzyjmy się szczegółom zmiany.

Pozostawianiu kapitału w spółce ma sprzyjać nowa regulacja dotycząca możliwości uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu hipotetycznych odsetek od dopłat wniesionych do spółki przez wspólników lub odsetek od tzw. zatrzymanych zysków

Zgodnie z nowym art. 15cb ustawy o CIT za koszt uzyskania przychodów podatnika będącego spółką uznaje się kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatku powiększoną 1 procent oraz kwoty dopłaty lub zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki. Koszt ten będzie przysługiwał w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch latach (ust. 2). Zwrócić należy uwagę, iż łączna kwota tak ustalonych kosztów uzyskania przychodów odliczona w danym roku nie może przekroczyć 250 000 zł (ust. 3). 

Ustawodawca zawarł w nowym przepisach również inne zastrzeżenia. Przepis z art. 15cb ust. 1 nie będzie miał zastosowania do dopłat i zysków przeznaczonych na pokrycie straty bilansowej (ust. 4). Spółka będzie mogła zwrócić dopłatę lub dokonać podziału zysku nie wcześniej niż po upływie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym dopłata została wniesiona albo została podjęta uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce (ust. 5). W przeciwnym wypadku, tj. zwrotu przed tym terminem, przychodem dla spółki będzie wartość odpowiadająca odliczonym kosztom uzyskania przychodów (ust. 7).

Wprowadzane przepisy wzorowane są na podobnych rozwiązaniach stosowanych już w Belgii, Portugalii, na Cyprze i we Włoszech. 

Regulacje te mają wejść w życie dopiero od 2020 r., jednak będą miały również zastosowanie w odniesieniu do zysku zatrzymanego w roku 2019 r. 

Autor:

Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
13hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
18hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq