RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

W tym numerze na warsztat bierzemy nowelizację prawa karnego, która wedle wielu ekspertów, jest chaotycznym bublem. Profesorowie prawa biją na alarm, bo – jak twierdzą – po wprowadzeniu zmian wysoce prawdopodobnym jest zawieszenie bardzo wielu postępowań dotyczących najpoważniejszych przestępstw, a w  rzypadku stwierdzenia naruszenia trybu uchwalenia tej ustawy, także wznowienie postępowań zakończonych prawomocnymi wyrokami. To tylko jeden z wielu punktów, które wzbudzają wątpliwości. Kolejnym jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Takie rozwiązanie jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz z art. 40 i art. 41 ust. 4 Konstytucji RP. Skazany w takim wymiarze będzie mógł apelować do ETPCz i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jego sprawa wróci na wokandę. Ustawa ewidentnie „pod publiczkę” może zostać podpisana tuż przed wyborami, wprowadzając zamęt do i tak już zamąconych postępowań karnych.

Na podpis Prezydenta czeka też ustawa nowelizująca kodeks postępowania cywilnego. Nieco poprawia humor kilka rozwiązań, jakie mają być wprowadzone, jak np. niniejsze opisane w art. 91. § 1. Ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw: nie jest wymagane zezwolenie sądu na utrwalanie przez strony lub uczestników postępowania przebiegu posiedzeń i innych czynności sądowych, przy których są obecni, za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. W XXI wieku prawdziwie cieszy, że nie wszystkie propozycje nowelizujące prawo są rodem z PRL-u. Chociaż naszym zdaniem takich jest zdecydowanie za mało

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

RB news

 • Rzeczpospolita Ranking Kancelarii prawniczych 2019: Russell Bedford wśród największych kancelarii prawniczych w Polsce
 • Russell Bedford w Top 20 globalnych sieci

Temat numeru

 • Kontrowersyjna nowelizacja kodeksu karnego – wybrane aspekty

Podatki

 • Podatki zagraniczne: Inwestowanie we francuskie nieruchomości
 • Umowa o współdziałanie – narzędzia osiągania kompromisu w nowej ordynacji
 • Pięć krajów przyłącza się do walki z międzynarodowymi przestępstwami podatkowymi
 • Raportowanie MDR – co powinieneś widzieć i jak możemy Ci pomóc

Edukacja

 • Przepis na Menedżera

Prawo

 • Ustawodawca podarował przedsiębiorcom Prostą Spółkę Akcyjną, czyli PSA
 • Prawne aspekty dotyczące wyrażania i publikowania negatywnych opinii w Internecie i w innych środkach przekazu
 • Szczególna forma czynności prawnej przy powoływaniu pełnomocnika spółki
 • Pozorna liberalizacja rygorów nabywania nieruchomości rolnych
 • Bez wpisu do rejestru BDO działalność pozostaje nielegalna

Kariera

 • Zarobki wciąż ważniejsze od benefitów, ale rola świadczeń pozapłacowych rośnie

Rachunkowość

 • Sprawozdanie z działalności spółki – kogo obowiązuje, co powinno zawierać

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX
14hreply
RB__Poland Ceny transferowe. Japońska reforma podatkowa - Russell Bedford Poland https://t.co/G3H1Jeku2n
RB__Poland RB dla @Forbes Podatek GAFA wymierzony w amerykańskie korporacje oznacza konkretne wpływy do budżetu. Jednak rząd M… https://t.co/O4PtZ6SwAt
RB__Poland Drużyna Russell Bedford pobiegnie w Runmageddonie! 💪💪💪 https://t.co/A3Y47wpyK6 https://t.co/YYt5eQXNtB