languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/O nas/Publikacje/Polski Ład – zmiany podatkowe od stycznia 2022

Polski Ład – zmiany podatkowe od stycznia 2022

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

01.10.2021 polski Sejm przyjął Ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Rząd odrzucił większość poprawek Senatu, nie przychylił się też do postulatów organizacji otoczenia biznesu, apelujących o wydłużenie vacatio legis. Wszystko wskazuje na to, że proces legislacyjny zakończy się z końcem listopada i po 30-dniowym „odpoczynku” nowe prawo wejdzie w życie wraz z początkiem roku. Wiąże się to z wieloma zmianami w prawie podatkowym. W niniejszej broszurze opisaliśmy główne zmiany w ustawie o PIT (w tym brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej główne, a także minimalne obniżenie stawki ryczałtu dla niektórych usługodawców), główne zmiany w ustawie o VAT (np. szybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców robiących płatności bezgotówkowe, wprowadzenie grup VAT), główne zmiany w ustawie o CIT (tu między innymi zmiany w zakresie prawa spółek holdingowych, nowe prawo dotyczące ulg podatkowych) zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (wraz z wprowadzeniem Polskiego ładu szef KAS może informować podatników o ryzyku uczestniczenia w karuzeli podatkowej), a także główne zmiany w Ordynacji podatkowej (Investor Desk).

Opisane zmiany będą implikować kolejne, realnie wpływające na rozwój biznesu. Można na nich skorzystać, a bez ich znajomości w większości przypadków można ponieść niemiłe konsekwencje. Zachęcamy do kontaktu z naszymi biurami w Warszawie, Katowicach, Gdańsku i w Bydgoszczy.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi