piątek, 17 kwiecień 2020 07:30

Tarcza 2.0. na ostatniej prostej

 starline - pl.freepik.com starline - pl.freepik.com

W nocy z 16 na 17.04 Sejm przyjął 45 z 95 senackich poprawek do projektu rozszerzającego tarczę antykryzysową. Tym samym pakiet rozwiązań pomocowych trafił na biurko Prezydenta.

Poprawki zasugerowane przez Senat zostały wcześniej ocenione przez Komisję Finansów Publicznych i po tej rekomendacji przyjęto niektóre punkty. Co się zmienia?

  1. Z tarczy antykryzysowej 2.0 mogą skorzystać firmy, które zostały założone między 1 lutym, a 1 kwietnia 2020. 
  2. Z urlopu od składek ZUS mogą skorzystać wszystkie firmy jednoosobowe, niezależnie od dochodu.
  3. Pieniądze otrzymane z tarczy antykryzysowej nie będą podlegały egzekucji sądowej lub administracyjnej.
  4. Przychody z tytułu umorzenia pożyczki nie będą opodatkowane.
  5. Rozszerzono uprawnienia Funduszowi Rozwoju,  m.in. umożliwiając mu emisję obligacji.
  6. Płatnicy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym zostaliby zwolnieni z opłacania składek w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.
  7. Świadczenie postojowe będzie można pobrać trzykrotnie, po przedstawieniu oświadczenia o tym, że kryzysowa sytuacja spowodowana przez pandemię utrzymuje się. Rada Ministrów będzie miała możliwość podjęcia decyzji o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.
  8. Podatnik mający status podatkowej grupy kapitałowej zachowa status, o ile poniesie w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełni z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs