wtorek, 07 kwiecień 2020 06:11

Tarcza 2.0 rozszerza zakres pomocy

crowf - pl.freepik.com crowf - pl.freepik.com

Do końca tego tygodnia ma zostać opracowana nakładka na ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jakie zmiany wprowadzi?

Po tym jak Sejm odrzucił poprawki Senatu do pakietu tzw. tarczy antykryzysowej i wprowadził ustawę, rząd pochyla się nad nią, aby dopracować niektóre wątki. We współpracy z biznesem i partnerami społecznymi poszczególne resorty zawnioskowały zmianę 59 ustaw. Zdaniem minister Emilewicz prace nad zmianami potrwają do końca tygodnia. Przyglądamy się propozycjom.

  1. Rozszerzenie katalogu uprawnionych do zwolnień z opłacania ZUS. Trzymiesięczny urlop od płacenia składek będą mieli również przedsiębiorcy zatrudniający do 45 osób, przy czym będą mogli skorzystać ze zwolnienia dla 9 pracowników, a także spółdzielnie socjalne.
  2. Możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, a nie – tak jak dotychczas – wykluczanie z tego największych podmiotów.
  3. Rolnicy i ich domownicy poddani obowiązkowej kwarantannie, nadzorowi epidemiologicznemu lub hospitalizacji mają dostać prawo do zasiłku w wysokości polowy minimalnego wynagrodzenia.
  4. Dofinansowanie miejsc pracy ma objąć także stowarzyszenia i fundacje oraz inne podmioty z III sektora.
  5. Ma wejść usługa hybrydowa, polegają ca na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Innymi słowy – poczta, za zgodą adresata, może otworzyć list i przeskanowany lub sfotografowany przesłać do adresata. Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę. Krytycy wskazują, że jest to prawo wprowadzane pod kątem głosowania korespondencyjnego.
  6. Utworzenie funduszu szerokopasmowego, finansowanego sumą ok. 87 mln zł z budżetu państwa, a mającego ułatwić dostęp do Internetu.
  7. Wprowadzenie zerowej stawki VAT na dostawę sprzętu komputerowego na rzecz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
  8. Przestają obowiązywać terminy na złożenie wniosku o upadłość. Zobowiązani do złożenia wniosku będą to mogli zrobić po ustaniu staniu epidemii w terminie 3 miesięcy, o ile na stan upadłości będzie miał wpływ stan epidemii.
  9. Wyłączenie z egzekucji komorniczej środków przeznaczonych na walkę z koronawirusem dla zakładów opieki zdrowotnej.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4