czwartek, 24 styczeń 2019 15:47

Państwa postsowieckie mają naprawić ustawy, które pozwalają gwałcicielom uniknąć kary

Kraje Europy Wschodniej i Azji Środkowej muszą przerobić ustawy z czasów radzieckich dotyczące przemocy seksualnej, które pozwalają gwałcicielom uniknąć odpowiedzialności, między innymi poprzez zaaranżowane małżeństwa z ich ofiarami. Oganizacja Equality Now wezwała kraje do zmiany przepisów, które określają gwałt jako seks z przemocą lub z zagrożeniem przemocą.

Według raportu przygotowanego przez organizację Equality Now dziewięć krajów – Białoruś, Mołdawia, Ukraina, Litwa, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Rosja – ma prawodawstwo godzące w ofiary przemocy seksualnej. W niektórych przypadkach sprawca może przekonać ofiarę do pogodzenia się, płacąc jej lub poślubiając ją, aby uniknąć piętna społecznego – powiedziała Dekanosidze, prawniczka zajmująca się prawami człowieka w Gruzji, współautorka raportu.

Raport pojawił się tydzień po tym, jak Ukraina, podążając śladami krajów takich jak Szwecja i Islandia, stała się pierwszym krajem w regionie, który zmienił swoje prawo. Nowa kwalifikacja uznaje za gwałt każdy przypadek, kiedy dochodzi do kontaktu seksualnego bez zgody jednej ze stron.

W 10 z 15 krajów byłego Związku Radzieckiego nie ma automatycznego wymogu co do tego, aby władze przeprowadziły śledztwo w sprawie przemocy seksualnej i doprowadziły do ​​jej ścigania, wynika z badania Equality Now. Oznacza to, że ​​ciężar ścigania sprawiedliwości spoczywa na ofierze lub na jej rodzinie

Tragiczna sytuacja ofiar

W 10 z 15 krajów byłego Związku Radzieckiego nie ma automatycznego wymogu co do tego, aby władze przeprowadziły śledztwo w sprawie przemocy seksualnej i doprowadziły do ​​jej ścigania, wynika z badania Equality Now. Oznacza to, że ​​ciężar ścigania sprawiedliwości spoczywa na ofierze lub na jej rodzinie. Błędne ustawodawstwo w połączeniu z seksistowskimi postawami w regionie oznacza, że dziewczęta i kobiety są często oskarżane o prowokowanie przemocy seksualnej i mogą być zmuszane do godzenia się z napastnikami, a nawet poślubienia ich. Co więcej policja często zniechęca ofiary do inicjowania spraw. Ofiary spotykają się z presją ze strony sprawcy, jego rodziny lub nawet własnej rodziny, aby znieść roszczenia. 

W raporcie napisano również, że przemoc seksualna zwykle pozostaje bezkarna w przypadku porwań narzeczonych i małżeństw dzieci, które wciąż mają miejsce w niektórych krajach euroazjatyckich. Małżeństwa dzieci są nielegalne we wszystkich 15 krajach, ale można je zaaranżować, jeśli dziewczyna zostanie zgwałcona, po to aby zapobiec wstydowi publicznemu. Gwałt nie jest badany w takich sytuacjach, co oznacza, że ​​przymusowe małżeństwo skutecznie usprawiedliwia gwałt, jak podają badania. Dekanosidze przytoczyła przypadek 15-letniej dziewczynki w Gruzji, która została zgwałcona przez dwóch mężczyzn. Kiedy nastolatka zgłosiła ataki, jej rodzina zmusiła ją do małżeństwa z jednym z jej gwałcicieli. Także podczas porwań narzeczonych gwałt jest często wykorzystywany jako narzędzie zmuszające dziewczynę do małżeństwa.

Prawo może zmienić postawę publiczną

Wiele z tych przepisów odmawia sprawiedliwości osobom, które przeżyły przemoc seksualną, zamiast sprowadzać napastników do odpowiedzialności – mówi Tamara Dekanosidze. – Ważne jest, aby kraje naprawiły te prawa i położyły kres powszechnej bezkarności.

Dekanosidze powiedziała, że ​​zmiany prawne są istotną częścią szerszych środków potrzebnych do zwalczania przemocy seksualnej.

– Prawo może zmienić postawę publiczną – stwierdza prawniczka. – Poprawienie tych przepisów stanowiłoby silny sygnał, że przemoc seksualna nie będzie tolerowana.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4