piątek, 11 styczeń 2019 09:32

Piramida finansowa - będą zmiany w prawie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Zespołu roboczego ds. analizy istotnych zagrożeń bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów i państwa w sferze gospodarczej i finansowej, powołanego z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów,podjęło pracę nad zmianami w kodeksie karnym. Zmiany mają dotyczyć odrębnego występku jakim jest tzw. tworzenie piramid finansowych. 

Piramida finansowa to działalność, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.Konieczność przyciągania nowych uczestników oznacza, że piramida finansowa jest z góry skazana na upadek. Piramidę finansową cechuje: oferowanie wysokich zysków, wprowadzenie klientów w błąd, pozyskiwanie nowych klientów aż do bankructwa przedsiębiorstwa. Jedną z pierwszych piramid finansowych w Polsce była Bezpieczna Kasa Oszczędności założona w 1989 r., a ostatnio najbardziej znaną piramidą finansową była piramida Amber Gold sp. z o.o. Dziś za tworzenie piramid finansowych ich twórcy mogą odpowiadać m. in. na podstawie art. 286 § 1. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553), który dotyczy niekorzystnego rozporządzania mieniem. Aby pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności na podstawie ww. artykułu, muszą pojawić się poszkodowani, którzy ponieśli straty wskutek nieuczciwych praktyk. Grozi za to maksymalnie do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Według biura prasowego resortu sprawiedliwości trwają prace analityczne nad zmianami w kodeksie karnym. W pracach pomagać ma także Prokuratura Krajowa. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że prowadzone prace mają na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego odpowiednich przepisów, które umożliwią skuteczne zwalczanie firm o takim „modelu biznesowym”, czyli stworzenie przepisów m. in. pozwalających na wszczęcie postępowania już w momencie wystąpienia podejrzenia o budowanie piramidy finansowej. Będą to przepisy niezależne od obecnego już w polskim prawie „niekorzystnego rozporządzania mieniem”.

Autor:

Paweł Boś

Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej. Związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz absolwent Zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Umorzenie udziałów a konieczność obniżenia kapitału zakładowego - Russell Bedford https://t.co/AnnaFvqbmc
RB__Poland Nowelizacja projektu ustawy o fundacji rodzinnej – zmiany w zakresie opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów… https://t.co/2IhwjBL4N3
RB__Poland Kto ma obowiązek powołania inspektora ochrony danych - Russell Bedford https://t.co/3RxgyehGpF
RB__Poland Zmiany w Polskiej Spółce Holdingowej od 2023 roku - Russell Bedford https://t.co/aqYlWXWef4