piątek, 12 październik 2018 06:40

Polska nadal nie akceptuje propozycji UE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich

Rząd polski nadal stoi na stanowisku, że dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie może zostać przyjęta w obecnym kształcie. Wątpliwości budzą zapisy dotyczące ochrony publikacji prasowych w zakresie cyfrowych sposobów korzystania, a także zapisy określające korzystanie z treści chronionych przez dostawców usług społeczeństwa informacyjnego polegających na przechowywaniu i zapewnianiu publicznego dostępu do dużej liczby utworów i innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez użytkowników.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało oświadczenie, w którym pokkreśla, że polski rząd odrzuca propozycje Parlamentu Europejskiego zapisane w paragrafach 11 i 13 proponowanej dyrektywy o prawach autorskich. Określana jako Acta2 przywołana dyrektywa w paragrafie 11 wprowadza ograniczenia w prawie do zwielokrotniania utworu, natomiast w paragrafie 13 otwiera furtkę dla cenzurowania przestrzeni internetu przez „stosowanie skutecznych technologii rozpoznawania treści”, czyli de facto filtrowania treści, za co jej dostawcy mieliby odpowiadać także prawnie. 

Ujednolicenie i ochrona internetowej sieci to przedmiot ustaleń pomiędzy rządami UE, który rozbija się o pomysły ograniczające możliwości swobodnego przepływu informacji, ale też zmiany sposobu rozliczeń dostawców treści, którzy mieliby płacić tzw. podatek od linków.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq