wtorek, 03 styczeń 2023 07:45

Mecenas Dmowski wystąpił podczas Konferencji UW Deregulacja systemu podatkowego oraz koncyliacyjne metody wymiaru i egzekucji podatków

19 stycznia 2023 r. w godzinach 10.00-16.00, w Sali Kolumnowej, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a także online, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa WPiA UW "Deregulacja systemu podatkowego oraz koncyliacyjne metody wymiaru i egzekucji podatków". Miło nam zawiadomić, że jednym z prelegentów był mecenas Andrzej Dmowski, CEO Russell Bedford Poland. 

W obliczu postępującego chaosu legislacyjnego i „przeregulowania” wielu dziedzin systemu prawnego, pojawia się oczywiste pytanie: dlaczego nie powrócić do tradycyjnego modelu regulacji obejmującego jedynie zasady ogólne a odrzucającego kazuistykę regulacji szczegółowych, które tworzą kolejne wyłomy odwracające metodę reguły i wyjątku?  W obliczu kryzysu gospodarczego oczywistym jest, że dochodów budżetowych bynajmniej nie zapewnią nakazy prawne – nawet prawidłowe w sensie legislacyjnym – ale wola podatników, aby regulować ciążące na nich zobowiązania podatkowe.  Ustawodawca powinien więc w jak najszerszym zakresie zachęcić obywateli i przedsiębiorców do dobrowolnego regulowania tych zobowiązań.  Z punktu widzenia dochodów budżetowych nie idzie o rację w sporze na temat interpretacji przepisu, ale o pieniądze, co otwiera pole do quasi-biznesowych uzgodnień między władzą a obywatelem (przedsiębiorcą), niezależnie od sporów o prawo. Mimo że takie podejście intuicyjnie może się kłócić z ideą demokratycznego państwa prawnego, obecna sytuacja gospodarcza zmusza rewizji tradycyjnego pozytywizmu prawniczego.  Być może za cenę spokoju społecznego i braku ingerencji władzy publicznej w indywidualne rozliczenia podatkowe lepiej dać szanse podatnikom zapłacić tyle podatku, ile chcą i mogą, niż dążyć do – najczęściej bezskutecznej – egzekucji każdej przysłowiowej złotówki?   

Zarysowane powyżej dylematy z całą pewnością wymagają dyskusji naukowej, która to miała miejsce w sali UW, z udziałem mecenasa Andrzej Dmowskiego, który wygłosił wykład nt.: "Czy w systemie podatkowym powinny funkcjonować konsensualne metody określenia wysokości zobowiązania podatkowego na wzór art. 335 i art. 387 k.p.k.?".

 

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Instytucja składu VAT w polskim porządku prawnym - trwają konsultacje - Russell Bedford https://t.co/YZRP1pvuhw
RB__Poland Pracownicze Plany Kapitałowe a opodatkowanie - Russell Bedford https://t.co/aM17HLTyst
RB__Poland Już niedługo należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości - Russell Bedford https://t.co/vovk0Y0iwX