wtorek, 17 lipiec 2018 10:56

Forbes: Pracodawcy przestaną dopłacać za paliwo dla pracowników. Przełomowy wyrok

Lipcowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego daje podatnikom nadzieję, że nie będą musieli płacić podatku od paliwa do służbowego auta wykorzystywanego także prywatnie. A może nawet dostaną zwrot. Przedsiębiorca, który powierza zatrudnionym u niego osobom samochody do celów służbowych musi wziąć pod uwagę konsekwencje podatkowe. PIT obejmuje nie tylko wynagrodzenie pracownika, lecz także dodatki, nagrody oraz świadczenia otrzymane nieodpłatnie od pracodawcy. 

Rozliczenia z fiskusem mogą się skomplikować, jeśli ktoś uzyskuje samochód do celów służbowych, ale używa go również prywatnie – wówczas pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu. Tutaj pojawia się pytanie: czy należy zapłacić podatek od wartości paliwa do tego samochodu? Pracodawcy i pracownicy oczywiście chcieliby, żeby wartość paliwa nie zwiększała podstawy opodatkowania, jednak urzędy skarbowe są odmiennego zdania.

Wyrok NSA z 10 lipca (sygn. II FSK 1185/16) daje nadzieję na to, że zacięty spór zostanie zakończony z korzyścią dla podatników, to znaczy nie będą już musieli płacić podatku od wartości paliwa do samochodu służbowego wykorzystywanego również do celów prywatnych. Co więcej, pojawia się realna perspektywa na ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku.

Możliwy przełom po wyroku NSA

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika jest opodatkowane ryczałtowo. Jeśli silnik ma pojemność do 1600 cm3 to wartość nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu przyjmuje się w kwocie 250 zł miesięcznie. Dla silników o pojemności większej niż 1600 cm3 kwota wzrasta do 400 zł. Pracodawcy, jako płatnicy zaliczek na PIT, przekonywali, że te kwoty (250 i 400 zł) obejmują wszelkie opłaty związane z użytkowaniem pojazdu (również paliwo).

Organy skarbowe broniły stanowiska, że kwoty ryczałtowe dotyczą wydatków typu ubezpieczenie samochodu lub wymiany amortyzatorów, a paliwo stanowi osobną kategorię, która zwiększa podstawę opodatkowania.

Sądy administracyjne zajęły w tym sporze stanowisko korzystne dla podatników już jakiś czas temu. Przykładowo: wyrok WSA w Opolu z 6 maja 2016 r. (sygn. akt I SA/Op 68/16). Wszystkie korzystne dla przedsiębiorców orzeczenia były jednak wydawane przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne. To było za mało, żeby przełamać opór skarbówki. Wyrok NSA nie jest pierwszym orzeczeniem idącym w tym kierunku, jednak można mieć nadzieję na korzystny przełom z powodu rangi tego sądu. Naczelny Sąd Administracyjny, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na samej górze hierarchii w postępowaniach sądowoadministracyjnych dotyczących podatków.

Konsekwencje

Najbardziej oczywistą konsekwencją wyroku NSA mogą być oszczędności podatkowe. Dodatkową korzyść stanowią znaczne uproszczenia w rozliczeniach. To z kolei może obniżyć opłatę dla biura rachunkowego lub odciążyć wewnętrzny dział księgowości. Osobną kwestią jest możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że wyrok NSA daje duże możliwości, ale niczego nie zmienia w sposób automatyczny. Moc oddziaływania orzeczenia sądu to kwestia, która odróżnia system prawny Europy kontynentalnej (w tym również Polskę) od krajów anglosaskich. W państwach takich jak USA wyrok sądu stanowi precedens, który wiąże sądy niższego szczebla w innych sprawach. Europa kontynentalna przyjęła zasadę, że sędzia podlega tylko przepisom prawnym. Orzeczenia sądów w innych sprawach są wskazaniem, ale do niczego nie obligują.

Wyrok NSA nie stanie się formalnie wiążący ani dla Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, ani dla organów podatkowych. Można mieć jednak nadzieję, że organy podatkowe zgodzą się z poglądem prawnym NSA albo przynajmniej – z obawy przed przegraną w sądzie – nie będą kwestionowały rozliczeń podatników wbrew wyrokowi NSA.

Źródło: Forbes

Autor:

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Przedłużenie terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek… https://t.co/p4nsgNrEmE
RB__Poland System Informacji Finansowej ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - Russell Bedford https://t.co/pQWSlUtQJf
RB__Poland Polska na końcu stawki w rankingu Tax Foundation - Russell Bedford https://t.co/3LA2DOh4ZW
RB__Poland BREXIT. Zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a ulga mieszkaniowa - Russell Bedford https://t.co/dcwQAujYJ7