poniedziałek, 02 lipiec 2018 13:48

Forbes: Rząd chce zwalczać dopalacze surowym karaniem. Czy to jest właściwa droga?

Dopalacze zaczną być traktowane jak narkotyki. To oznacza, że kara pozbawienia wolności będzie grozić nie tylko za handel tymi substancjami, ale też za ich posiadanie. Według ministra zdrowia ten krok jest niezbędny aby skuteczniej zwalczać to zjawisko. W jego ocenie młodzież najczęściej nie zdaje sobie sprawy, że takie substancje mogą zabijać. Pojawia się pytanie czy zmiana prawa w tym kierunku faktycznie ograniczy liczbę zatruć dopalaczami.

 

Rząd chciałby, żeby nowe przepisy stanowiły przełom. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że to nie jest pierwsza inicjatywa tego rodzaju. Projekty zakładające „likwidację” lub „rozwiązanie” problemu pojawiają się co jakiś czas od dziesięciu lat. Rozwiązania jednak nie widać.

SKĄD BIORĄ SIĘ DOPALACZE?

Podobnie jak tradycyjne narkotyki, dopalacze mogą być produkowane na miejscu, a następnie oferowane na lokalnym czarnym rynku. Specyfika tego rynku polega na tym, że te produkty można zamówić przez Internet z najdalszych zakątków świata, np. z Azji. Walka z dopalaczami jest niezwykle trudna, gdyż władze państwowe nad Wisłą nie są w stanie zakazać produkcji dopalaczy na drugim końcu świata ani tym bardziej nie mogą zabronić wysyłania ich. Wszelkie zmiany prawne w Polsce są przez to ułomne z samej swojej istoty. Obejmują jedynie wycinek tego specyficznego rynku.

SANKCJE KARNE ZAMIAST ADMINISTRACYJNYCH

Przepisy karne za przestępstwa narkotykowe zostały zawarte w rozdziale 7. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Rząd chce zrównać dopalacze z narkotykami. Z tego wynika, że sankcje karne określone w tym rozdziale zaczną odnosić się wprost do dopalaczy. To z kolei oznacza, że przestępstwem stanie się nie tylko handel tymi substancjami ale także m.in. ich posiadanie, wytwarzanie, a nawet czynienie przygotowań do ich przywozu.

Zamknięcie sklepów z dopalaczami miało miejsce w 2010 r. Wtedy rząd postanowił uderzyć w sprzedawców tych produktów przy użyciu ogromnych kar finansowych. Te sankcje miały jednak charakter administracyjny, a nie karny tj. handel dopalaczami nie stanowił przestępstwa. Proponowana przez rząd zmiana zakłada wytoczenie znacznie cięższych dział.

CZY SUROWE KARANIE ROZWIĄŻE PROBLEM?

Jedna z najważniejszych zmian zapowiedzianych przez ministra zdrowia zakłada kryminalizację posiadania dopalaczy. Taki stan rzeczy oznaczać będzie, że konsumenci tych substancji staną się przestępcami, nawet jeśli nie mówi się o tym wprost.

Strategia "zerowej tolerancji" nie jest niczym nowym. W latach ’80 ubiegłego stulecia władze USA postanowiły uwolnić społeczeństwo od tradycyjnych narkotyków przy użyciu drakońskich kar nie tylko dla handlarzy ale też dla użytkowników. Cel nie został jednak zrealizowany pomimo wieloletniego pozbawienia wolności osób, które zostały skazane za niszczenie własnego, a nie cudzego zdrowia. Najprostsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze.

Ceniony w Polsce ekspert w dziedzinie prawa narkotykowego, profesor Krzysztof Krajewski wielokrotnie wypowiadał się bardzo krytycznie o takich rozwiązaniach. Według niego traktowanie użytkowników narkotyków jak przestępców jest nie tylko nieskuteczne ale też szkodliwe. Podkreślał także konieczność intensywnych działań profilaktycznych oraz edukacyjnych wobec tej grupy osób.

Jeśli władze centralne lub samorządowe chcą realnie, a nie tylko symbolicznie ograniczyć szkody powodowane przez dopalacze, to powinny postawić przede wszystkim na edukację. Żaden potencjalny użytkownik nie chce znaleźć się w szpitalu, będąc przywiązanym do łóżka. Informowanie o takich konsekwencjach jest prawdopodobnie znacznie lepszą i skuteczniejszą metodą niż straszenie surowymi karami.

Źródło: Forbes

Andrzej Dmowski

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant – Biegły Rewident w Irlandii, Certified Fraud Examiner - Biegły ds. Wykrywania Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, Certified Internal Controls Auditor - Międzynarodowy Audytor Wewnętrzny. Absolwent University of Cambridge - British Centre for English and European Legal Studies - Faculty of Law and Administration, absolwent i stypendysta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozliczeniach transakcji między podmiotami powiązanymi - transfer pricing, aspektach prawno-podatkowych M&A oraz zagadnieniach dotyczących pochodnych instrumentów finansowych.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozliczenie najmu prywatnego za 2022 r. Praktyczne wskazówki na rok 2023 - Russell Bedford https://t.co/QzZ2y1w2ep
RB__Poland Przypominamy o ujednoliconych terminach składania zeznań rocznych w PIT - Russell Bedford https://t.co/Is8cY1Pm3H
RB__Poland Deklaracje roczne PIT-28 i PIT-28S w kilku słowach - Russell Bedford https://t.co/juXl7gzcx2
RB__Poland Progi dokumentacyjne w cenach transferowych - Russell Bedford https://t.co/lBxFkKAA1P